kimyaokulu.com ANASAYFA DERS ANLATIMI MİNERALOJİANSİKLOPEDİK LÜGAT SİZDEN GELENLER REHBERLİK BİLİMİN ÖNCÜLERİ MERAK EDİYORSANIZ DENEME & SORULAR DENEYLER ÖDEVLER www.kimyaokulu.com E-KİTAPLAR SUNU İMALAT MEVZUAT PERİYODİK TABLO FIKRALAR HİKAYELER HAZIR CEVAPLAR Ziyaretci Defteri ZEKA SORULARI GÜZEL SÖZLER HAKKIMIZDA BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR HERTELDEN ARAMA MOTORU İLETİŞİM KİMYASAL KARİKATÜRLER MOLEKÜL MODELLERİ TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN ZARARLI ALIŞKANLIKLAR YAZI EKLE Tavsiye Edilen Siteler FOTOĞRAF ALBÜMÜ

 
 
ÜYE GİRİŞİ
ŞİFREMİ UNUTTUM
Kullanıcı adı: 
Şifre:
  
     
ÜYE OL
ÜYELİK YARDIM
 
 
 
 
 
SON EKLENENLER 
  ...
  'Sen büyüksün, o daha küçük' demeyin sakın
  C vitamini zengini maydanoz ve semizotu tüketin
  Tatilimizi nasıl daha verimli hale getiririz?
  Planlı tekrarlar yaparak eksiklerinizi telafi edin
  Trans yağlar, kalp krizi riski oluşturuyor
  Yalanın küçüğü, büyüğü pembesi, beyazı olmaz
  Ailenin karneye bakışı nasıl olmalı?
  Bu belirtiler varsa çocuğunuz depresyonda olabilir
  Eşlerin birbirine ağır sözleri gençleri aileden uzaklaştırıyor
  Aspirin ve romatizma ilaçları, koliti şiddetlendiriyor
  Mükemmeliyetçi bir annenin çocukları sorunlar yaşar
  İlk sınav sonuçlarını nasıl okumalı?
  Çocukların Hayal Ve Kâbus Görmelerini Sağlamanın Yolları
  Çocukları Tabiatın Güzelliklerine Karşı Hissiz Yapmanın Yolları
SON EKLENEN DENEMELER
KTT - Temel Kimya Kanunları
KTT-Kimyasal Reaksiyonlar
SON EKLENEN DERSLER
  Konu İle İlgili Çözümlü Sorular-5 
  Konu İle İlgili Çözümlü Sorular-4 
SON EKLENEN HAFTANIN SORUSU
Çözelti
13.06.2009 Çözünürlük Dengesi
ANSİKLOPEDİK LÜGAT SON TERİMLER
  Fügasite 
  Frekans 
  Formalite 
  Foton 
  Filiz (Cevher) 
SON EKLENEN ZEKA SORULARI
Bilmeceler
Otuz Beş Ve On
Padişah İle Şair
SON EKLENEN FOTOĞRAFLAR
Amonyak Fıskiyesi-01
SON EKLENEN LİNKLER
DersimizTarih
Edebiyat Öğretmeni
BT Destekli Fen Laboratuarı Portalı
Yenilikçi Öğretmenler Projesi
WebElements
ZİYARETÇİ DEFTERİ SON YAZILAR
Kimyaokulu için yazılan son yorumlar

 
 
 
 
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
 
İSTATİSTİKLER
Aktif : 7
Bugün :   23914
Toplam : 12484545
Toplam Üye: 138267
IP :   54.161.82.122
Başlangıç: 25 Mart 2008
 
Online Üyeler :  

 
 
 
 
 
  Skip Navigation LinksANASAYFA > BASINDAN HABERLER > PEDAGOJİK HABERLER

   
Planlı tekrarlar yaparak eksiklerinizi telafi edin

FARUK ARDIÇ*     
 
Anadolu ve fen liseleri ile üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler, 15 günlük ara tatilde eksiklerini giderebilir, ders tekrarı yaparak öğrendiklerini pekiştirebilir. Bunun için ilk yapılması gereken, zaman planlamasının ve dinlenme sürelerinin iyi belirlenmesi ve buna da uyulmasıdır. Anlamlı tekrarlar yaparak öğrendiklerinizi pekiştirmeli ve onları kalıcı bilgilere çevirmelisiniz.
 

Yarıyıl tatilleri, gerek Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) gerekse Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) hazırlık sürecinde olan öğrenciler için bulunmaz bir fırsat olmaktadır. İlk dönem itibarıyla anlaşılmayan konular, tekrar edilmesi gereken dersler, çözüm bekleyen sorular, bitirilmesi gereken hazırlık dergileri mutlaka vardır. Yapılacak stratejik çalışmalarla bir taraftan eksiklikler tamamlanacak, dersler tekrar edilecek diğer taraftan da ikinci döneme daha zinde bir biçimde girilecektir. Tatil sürecinde öncelikle yapılması gereken, iyi bir zaman planlamasıyla dinlenme ile ders çalışma arasındaki dengenin kurulmasıdır.

YGS'nin normalinden iki hafta öne alınması, bazı programların erken bitirilmesini gerekli kılmıştır. Bunun için de YGS ve LYS konularının zamanında bitirilmesi için ek zamana ihtiyaç olacaktır. Tatil sürecinin iyi bir şekilde değerlendirilmesiyle ek zaman kazanılmış olacak, ayrıca unutulmaya başlanmış konular tekrar hatırlanacaktır.

Öğrenmek nasıl insani bir eylem ise unutma da insani bir eylemdir. Burada önemli olanın, kişiye gerekli olan bilgilerin hafızada tutulmasıdır. Unutmanın çaresi ise yapılan anlamlı tekrar çalışmalarıdır. Tekrarlar, öğrenilenlerin kalıcılığını sağlamada, anlaşılmayan bilginin öğrenilmesinde ve yanlışları düzeltmede önemli bir tekniktir. Tekrarlar ile bilgiler yeniden kullanılacak hâle gelir. Tekrar yeniden öğrenme değil, öğrenilenlerin hatırlanmasıdır. Yapılan aralıklı tekrarlar bilginin uzun süre hafızada kalmasını sağlar. Yapılan araştırmalar ilk tekrarların daha sonra yapılan tekrarlara göre daha etkili olduğunu göstermiştir. 40 dakikalık bir ders süresinden sonra 10 dakikalık bir tekrar çalışması yapılması en uygun olanıdır. Sözel derslerde anlamlı tekrarlar okuma ve önemli yerleri not tutma şeklinde; sayısal derslerde ise problemlerin sonucuna ulaşıncaya değin çalışma şeklinde olmalıdır.

Çalışmak kadar dinlenmek de gerekir. Fakat dinlenme demek hiçbir şey yapmadan durmak değildir. Yapılacak farklı alanlarda etkinlikler insanı hem bedenen hem de ruhen dinlendirebilir. Örneğin, sayısal alandan hazırlanan bir öğrencinin, sözel alandan sorular çözmesi veya sözel alandan hazırlanan bir öğrencinin bir farklı bir alanda soru çözmesi onun dinlenmesi için yeterli olabilir. Ayrıca bu zaman sürecinde, arkadaşlarla sohbet edilebilir, dostlar gezilebilir ve akrabalar ziyaret edilebilir. *FEM Dershaneleri Rehberlik Bölüm Başkanı

Çalışma stratejileri...

Öncelikle plan yapılmalı. Zamanı daha verimli olarak değerlendirmek için mutlaka program yapılmalıdır. Program içinde, çalışılacak günler, bitirilecek kaynaklar, tekrar edilecek konular mutlaka belirlenmelidir.

Plan esnek olmalıdır. Çalışma alışkanlığı olmayan öğrencilerin planlama sürecinde uygulanabilir plan yapmaları en uygun olanıdır. Planlama yaparken işin uzmanından veya danışman öğretmenden yardım istenebilir.

Her dersin konusu iyi öğrenmelidir. Hangi konudan test çözülecekse o konuyla ilgili bilgi boyutu önce öğretmenin derste anlattığı notlardan, sonra dergilerden iyi öğrenilmelidir. Alınacak küçük notlar, çıkarılacak özet bilgiler dersin kavranılmasını sağlar.

Soruları çözerken, başka işlerle uğraşılmamalıdır. Özellikle düşünmeyi gerektiren soruların çözümünde zihni dağıtan müzik dinleme, televizyon izleme veya internete girme gibi etkinliklerden uzak kalmak gerekir.

Sorular konu konu çözülmelidir. Çalışılan konular birbirlerini gerektirdiğinden, belli bir sıra içinde çözümü öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Çalışılan konuyu tam anlamıyla öğrendikten sonra, eğer kaynakta o konuyla ilgili çözümlü örnekler varsa o örnekleri incelemeli, daha sonra da test çözümüne geçilmelidir. Çözülmeyen soruların çözümüne mutlaka ulaşılmalıdır.

Kaynak seçimine özen gösterilmelidir. Tekrar yaparken sınavlarda çıkabilecek düzeydeki soruların bulunduğu kaynaklardan test çözmek en faydalısı ve kârlısıdır. Diğer türlü zaman kaybı olabilir.

Tekrarlar yapılırken test stratejilerine uyun. Soru çözerken sorularda verilen bilgilerin kullanılması, sorulardaki verilere dikkat edilmesi, parantez içi bilgilere, altı çizili kısımlara, olumsuz ifadelere ve kısaltmalara dikkat edilmesi bu stratejilerdendir.

Alan testlerindeki sorulara dikkat edilmelidir. Özellikle sözel soruların çözümünde bütün seçenekler mutlaka okunmalıdır. Çünkü Türkçe gibi derslerde bazen doğru cevap değil de en doğru cevap istenir.

Kodlama stratejisi geliştirilmelidir. Her soru için soru kitapçığından cevap kâğıdına, cevap kâğıdından soru kitapçığına gidip gelmek hem ciddi bir zaman kaybı hem de dikkat yoğunlaşmasını kesen bir engeldir.
 
Yapılacak en uygun olanı kodlamanın grup halinde yapılmasıdır. Kodlama süreleri, zihninizi dinlendirmek için kullanılabilir.
Kaynak:http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1086312&title=planli-tekrarlar-yaparak-eksiklerinizi-telafi-edin


Tarih: 31 Ocak 2011 Pazartesi
Okunma sayısı : 8559
[Anasayfa] [Geri] [Sayfa başı]  [Yazdır]

BU KONU İLE İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR
 
Konu AdıTarihHit
    'Sen büyüksün, o daha küçük' demeyin sakın
01.11.2011 13053
    Tatilimizi nasıl daha verimli hale getiririz?
31.01.2011 9139
    Planlı tekrarlar yaparak eksiklerinizi telafi edin
31.01.2011 8560
    Yalanın küçüğü, büyüğü pembesi, beyazı olmaz
25.01.2011 6246
    Ailenin karneye bakışı nasıl olmalı?
25.01.2011 6287
    Bu belirtiler varsa çocuğunuz depresyonda olabilir
25.01.2011 8075
    Eşlerin birbirine ağır sözleri gençleri aileden uzaklaştırıyor
20.01.2011 6613
    Mükemmeliyetçi bir annenin çocukları sorunlar yaşar
02.12.2010 7558
    İlk sınav sonuçlarını nasıl okumalı?
02.12.2010 7824
    İlkokulun ilk üç yılı kritik bir dönemeç
25.10.2010 2554
    MEB'den 'şiddet' rehberi
21.10.2010 2476
    Çocuğum zeki; ama okuma ve yazmada çok zorlanıyor
18.10.2010 2668
    Aile toplantıları yapın
14.10.2010 2301
    Çocuğunuz depresyonda mı?
11.10.2010 2611
    Lise son sınıflar YGS ve LYS'ye nasıl hazırlanmalı?
06.10.2010 14884
    Anne-babalar, çocuklarının başarısı için ne yapmalı?
30.09.2010 2506
    Karnedeki notlar sadece çocuğunuza ait değildir
20.06.2010 2690
    YGS' de sorularla kavga etmeyin
07.04.2010 3061
    YGS'ye gireceklere beslenme uyarısı
05.04.2010 3026
    Çocukların okul başarısı için anne-baba neler yapmalı?
03.04.2010 3039

SAYFALAR :
A  
B  
C  
D  
E  
F  
G  
H  
I  
İ  
J  
K  
L  
M  
N  
O  
Ö  
P  
R  
Q  
S  
Ş  
T  
U  
Ü  
V  
Y  
Z  
W  
X  
    


Her hakkı saklıdır. © www.kimyaokulu.com