TOBB ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin (ALOSBİ) geleceğin iş adamlarını yetiştiren “örnek” bir proje okuludur.

“Sanayinin çarkları teknoloji etrafında dönüyor, rekabet ise teknolojik gelişmeler üreten nitelikli kişilerin bilimsel araştırması etrafında dönüyor.” Bu konuda bizim “Gençlere güvenim tamdır” dedi.

Arosubi 01

TOBB ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye Ticaret Odaları ve Borsalar Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı ve ALOSBİ iş birliğiyle hayata geçirilen, nitelikli ara eleman ihtiyacına çözüm olan bir proje okuludur. Türk iş adamlarının en büyük sorunu. ALOSBİ Yönetim Binasında düzenlenen tanıtım toplantısına ALOSBİ Bölge Müdürü Sayın M. Banu Benek, TOBB ALOSBİ Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Ayşegül Akpak Alaka, Meslek Yüksekokulu Koordinatörü Sayın Kazum Sayın ve öğrenciler katıldı. yaptı. Toplantıda konuşan ALOSBİ Başkanı Haluk Tezcan, iş adamları için en önemli konulardan birinin nitelikli insan kaynağı olduğuna dikkat çekti. Tezcan, “Yerli ve yabancı iş adamlarının ilgisini çeken, altyapı, lojistik üsler ve yatırımlar açısından hızla gelişen ALOSBİ’de bu sorunun çözümü için okul açma sorumluluğunu üstlendik.” dedi. .

Tezcan, okulu açmadan önce yurt dışı meslek liselerini düşündüklerini, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB ile birlikte çalışarak okulun özellikle proje okulu olarak Türkiye’deki diğer OSB’lere örnek bir eğitim merkezi haline getirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Proje okulu olduğumuz için “Gücümüz daha da güçlü ve alanında Türkiye’nin en iyi eğitimcilerini bir araya getirdik” dedi. Tezcan ayrıca bu konuda desteklerinden dolayı İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mahmut Özgener’e, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ender Jorgančar’a ve İTB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Issuńs Kestelli’ye teşekkür etti. .

“Son teknolojiyle donatılmış”

Tezcan, Eylül 2022’de eğitim-öğretim hayatına başlayan TOBB ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Anadolu teknik programı kapsamında elektrik-elektronik teknolojisi, endüstriyel otomasyon ve kimya teknolojisi alanlarında 90 öğrencinin eğitim göreceğini söyledi. Mesleki eğitim aldığına dikkat çekti. , ve şöyle devam etti:

“Gelecekte bu alanın ihtiyaçları doğrultusunda yeni alanlar keşfedeceğiz. Son teknolojiyle donatılmış okulumuzda 24 dersliğin yanı sıra atölyeler, laboratuvarlar, çok amaçlı salon, hobi salonu, kapalı spor salonu, spor salonu bulunmaktadır. halı saha ve spor faaliyetlerine yönelik açık alanlar da bulunmaktadır. Okulumuz bünyesinde ayrıca 88 kız ve 112 erkek kapasiteli 4 kişilik yurt bulunmaktadır. Öğrencilerimiz için kafeterya, kütüphane ve çalışma odasını kullanmaktayız.

“Yenilikçi nesil”

“Bugünden sorgulayan, düşünen, eleştiren, geleceği öngören, tasarlayan, Atatürk ilkelerine bağlı, geleceği bugünden yakalayabileceğine inanan, yenilikçi bir nesil yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bunun en önemli adımı olan yabancı dil eğitimine büyük önem veriyoruz. bilimsel, teknolojik ve kültürel ihtiyaçlara uygun eğitim vererek çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmaktır.

“Akıllı Unsur”

Tezcan, “iş tecrübesi” ile mezun olan öğrencilere büyük önem verdiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu konuda öğrencilerimizin teknik ve donanımlı ALOS Bİ firmalarında staj yapmalarını hedefliyoruz. iyi donanımlı yeteneklere ihtiyaç var.” Fabrikada üretilen ürünlerden tüm öğrencilerin yararlanacağını söyleyen Tezcan, şöyle konuştu: “Bölgemizde bu donanıma sahip bir okul varsa yatırımcıların da bizim alanımızı tercih edebileceğine inanıyoruz.” “Heyecanlı ve gururluyuz, Bölgedeki diğer okullarla iş birliğine önem verildiğini söyleyen Tezcan, “Öğrencilerimizi hayatta geliştiriyoruz. Sanayiyle iş birliği yapmaya ve topluma değer katmaya odaklandık.” “Üretici bir toplum istiyoruz ve onların vereceği küçük bir ışığın toplumu çok farklı bir yere götürebileceğini biliyoruz” dedi.

“Güzel gelecek”

Bu doğrultuda gençlere istihdam yaratmaktan büyük mutluluk duyduğunu vurgulayan Tezcan, şöyle konuştu: “Devraldığımız ALOSBİ’de 700’ün üzerinde istihdamımız var ve şu anda bunu 8 binin üzerinde kişiye çıkarmak istiyoruz. Bu ülkeye olan borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. ALOSBİ’ye gelen gençlerin burada iş bulmasını istiyoruz, bu da bizim en büyük hedefimiz. Yürüyen herkese güzel bir gelecek yaratabileceğimize inanıyoruz. kapımızdan giriyor” dedi. TOBB ALOSBİ Anadolu Mesleki ve Teknik Lisesi Müdürü Ayşegül Akpak Alaka, okulun ilk yılından sonra ikinci yılında da yoğun ilgi gördüğünü belirterek, “Türkiye’nin her yerinden yeni öğrencileri bekliyoruz.” dedi.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *