Okulun kimya bölümünde öğrenim gören 13 öğrenci, 4 ay önce kurulan atölyede öğretmenlerinin rehberliğinde iç, dış ve tavan için tüm renkteki boyaları üretti.

Günde bir ton kapasiteli atölyede öğrenciler, boya üretiminde kullanılan ürünleri üretim tanklarına dökerek çeşitli aşamalardan geçiyorlar.

Karışımı hazırladıktan sonra istenilen rengi oluşturacak öğrenci kovayı boya ile doldurur ve oluşturma aşamasını tamamladığını etiketler.

Derste öğrendikleri bilgileri atölyelerde uygulama fırsatı bulan öğrenciler hem deneyim kazanabiliyor hem de para kazanabiliyor.

Eyalet ve ilçelerden gelen talepler doğrultusunda yaklaşık 10 ton üretim yapan öğrenciler, bugüne kadar 323 okulun boya ihtiyacını karşılayarak güzelleşmesine katkı sağladı.


“Dört ayda 300 bin liralık satış gerçekleştirdik.”

Alan öğretmeni Nargül Korkmaz, AA muhabirine, okulun döner sermaye bünyesinde su bazlı boya ve kimyasallar ürettiğini söyledi.

Korkmaz, talebe göre çeşitli renklerde tavan, iç ve dış cephe boyası ürettiklerini anlattı.

“Şehrin tüm okullarına boya üretiyoruz, ayrıca çevre toplumların da talebini karşılıyoruz. Yakın zamanda fok boyası ihtiyacını da karşıladık. Döner sermaye kapsamında her iki öğrencimiz de meslek okuyor. ”Günlük 1 ton üretim kapasitemiz var, bu artırılabilir. ”

Boya üretiminde birçok hammaddenin kullanıldığını söyleyen Korkmaz, şöyle konuştu: “Öğrencilerin yardımıyla hammaddeleri bir üretim kazanında karıştırıp çeşitli işlemlerden geçiriyoruz. En son ihtiyaçları karşılayacak malzemeleri ekliyoruz.” istenilen rengi oluşturup ürünü tamamlayacak.” Boya üretim atölyemiz ağustos ayında açıldı ve bugüne kadar 300.000 adet ürün üretti. “Gelecek yıl bunun daha da artacağına eminim” dedi.

Atölyesinde boya yapan öğrencilerden Ömer Çolak ise şunları söyledi: “Buradaki öğretmenlerle hem geleceğimize hem de şehrimize destek anlamında güzel bir iş yapıyoruz.” “Bu projenin tüm illerde hayata geçirilmesi gerekiyor.” meslek liseleri.” Ülkemize ve ülke ekonomimize destek oluyoruz. ” dedi.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *