Google, kimya alanında Türkiye’nin ilk kadın öncülerinden biri olan Remziye Hisar’ı anıyor.

Arama motoru devi Profesör Doktor Remziye Hisarı açılış sayfası için bir doodle hazırladı. Artık Google’a girdiğinizde her zamanki Google metni yerine Remzier Hisar’a ithaf edilmiş bir görsel göreceksiniz.

Görsel profesyonel. Dr. Remzier Hisar, laboratuvar gömleğiyle masasında çalışıyor. Kimyasal deneylerde kullanılan aletler Hisar çevresinde görülebilir.

Remzier Hisar kimdir?

1902 yılında Üsküp’te doğdu. Babası Yarbay Salih Hulusi Bey, annesi Ayşe Refiya Hanım’dır. Ailenin dört kızından biridir. Ailesi, meşrutiyetin ilanından bir yıl sonra İstanbul’a taşındı.

Remziye Hanım, henüz dokuz yaşındayken Davutpaşa’nın üç yıllık ilkokulundan bir yılda mezun oldu. Daha sonra İttihat Terakki Kurulu ve Emirgan İnas Ortaokulu’na devam etti. En sevdiği Türkçe öğretmeni İstanbul Darulm al-Limachi’ye (Kız Öğretmen Okulu) transfer olduktan sonra eğitimine bu okulda devam etti. Bay Remzier, sınıfının en parlak öğrencilerinden biriydi ve kendisinden küçük öğrencilere geometri ve matematik dersleri veriyordu. 15 Temmuz 1919’da okulun Darlfünun’a hazırlık amacıyla açtığı ikinci sınıftan birincilikle mezun oldu.

Darul Alrimat’tan mezun olduktan sonra Darul Funun Üniversitesi Kimya bölümüne kaydoldu. Kız öğrencilerin erkek öğrencilerden farklı zamanlarda ders aldığı bu dönemde kimya bölümündeki üç kız öğrenciden biriydi. Bir röportajında ​​neden kimyayı seçtiğini şöyle açıkladı: “Fen derslerinde ister hukuk ister icat olsun yabancı isimleri görünce şok oldum. Bilimde başarılı olursam bilimde tek bir Türk ismi görememenin yarattığı hayal kırıklığını aşabileceğimi düşündüm. ‘Bu alan. “

Bakü’de açılacak bir okulda öğretmenlik yapmak üzere İstanbul’dan gelen bir kadın öğretmenin isteği üzerine, öğretmenlerden Sarkul Vebi’nin himayesinde 15 Aralık 1919’da İstanbul’dan ayrıldı ve okulda bir arkadaşıyla buluştu. Beş kişiyle Azerbaycan’a doğru yola çıktım. Koy. Sovyet Rusya Azerbaycan’ın bağımsızlığını sona erdirene kadar bir erkek lisesinde öğretmenlik yaptı. Orada kız öğretmen okulu açılışına ilişkin bir konferansta Yüzbaşı Doktor Reşit Sreya Bey ile tanıştı. 20 Nisan 1920’de onunla evlendi ve aynı yıl eşiyle birlikte İstanbul’a döndü. Ertesi yıl Feza Gyurshi adında bir oğlu doğurdu.

Bu dönemde Türkiye’de Kurtuluş Savaşı devam etmekte olup, Çukurova bölgesinin Fransızlardan alınmasından sonra kendisi Adana’da Darül Alima’ya müdür, eşi ise askeri doktor olarak atanmıştır. Bir buçuk yaşındaki oğlunu annesine bırakıp Adana’ya gitti.

Cumhuriyetin ilanından sonra istifa ederek tedavi görmek üzere Paris’e eşinin yanına gitti. Kimya eğitimine Paris’teki Sorbon Üniversitesi’nde başladı. Langevin ve Marie Curie gibi ünlü bilim adamlarının öğrencisi oldu. Öğreniminin ikinci yılında Milli Eğitim Bakanlığı bursundan yararlanmaya hak kazandı. Pasteur Enstitüsü’nü takip ederek biyokimya alanında sertifika aldı. Doktora programına girecekken bursu kesildiğinden Japonya’ya döndü ve Erenköy Kız Lisesi’ne kimya öğretmeni olarak atandı. 1924’te Deha Gyurshi adında bir kızı doğurdu.

1930 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın uluslararası doktora bursundan yararlanarak doktorasını tamamlamak üzere tekrar Paris’e gitti. Eşinden boşanıp çocukları ve kız kardeşiyle birlikte Paris’e taşınan Remziye Hisar, doktora tezini tamamladıktan sonra 1933 yılında Türkiye’ye döndü.

1933-1936 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde kimya ve fiziksel kimya dersleri verdi. 1936 yılında üniversiteden bir süreliğine ayrıldı. Sağlık Araştırma Enstitüsü Farmakodinamik Anabilim Dalı’nda kimya uzmanı olarak çalıştı.

1942-1947 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Analitik Kimya ve Toksikoloji Anabilim Dalı’nda çalıştı. 1947 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Kimya Bölümü’ne atandı. 1955’te Fransa’da ‘Officiel d’Academie’ madalyasıyla ödüllendirildi. 1959’da profesör oldu.

1973 yılında emekli oldu. İstanbul Anadoluhisar Otatepe’de ailesinden miras kalan konakta yaşadı. 1991 yılında Tübitak Üstün Hizmet Ödülü’nü aldı. Nisan 1992’de oğlu Feza Gürşi’yi kaybettikten sonra 13 Haziran 1992’de vefat etti.

Remzier Hisar’ın eserleri

Dördü çeviri olmak üzere beş ders kitabı yayımladı. Ayrıca Fransa’da kimya alanındaki buluşlarını içeren 16 makalesi yayımlandı. Sirte Dağları’nda yetişen bitki türlerinin etkisini de içeren uluslararası makalelerinden biri olan keşifleri Fransa’da yayımlandı ve bilim camiasına tanıtıldı.

1920’li yıllardan bu yana şiir yazan Remzier Hisar’ın bazı şiirleri derlenerek “Bir Kadının Sesi” kitabında yayımlandı.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *