Makina Kimya Sanayi (MKE) A.Ş.’nin genel müdürlüğüne İlhami Keres atandı. Sayın Keres uzun yıllar Saha İstanbul’un genel sekreterliğini yaptı.

SavunmaSanayiST.com’un edindiği bilgiye göre, MK Co., Ltd.’nin genel müdürlüğüne İlhami Keres atandı. Sayın İlhami Keres, SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği’nin Mart 2015’te kurulan ilk genel kurul toplantısında kurucu Genel Sekreter olarak görev yapmış ve halen bu görevini sürdürmekte olup, savunma sanayii alanında geniş bir tecrübeye sahiptir. . sahip olmak.

STM banner'ı

İlhami Keres kimdir?

1962 yılında Araka’nın Çorum ilçesinde doğdu. 1978 yılında İşklal Askeri Lisesinden, 1982 yılında Harp Okulundan, 1983 yılında Topçu ve Füze Okulundan topçu teğmen olarak mezun oldu. Çeşitli birliklerde komutanlık yaptıktan sonra hava savunma sınıfına geçti ve 1997 yılında hava savunma okulunun kurucuları arasında yer aldı.

ABD kaynaklı FAADS yerine ülke çapında ASELSAN rehberliğinde. STM, HAVELSAN, TÜBİTAK ve AYDIN ​​YAZILIM firmalarının oluşturduğu konsorsiyumun ürettiği hava savunma erken uyarı komuta kontrol sistemi HERİKKS’in proje tasarımından envanter ve ileri versiyonlarının geliştirilmesine kadar tüm süreçleri yönetti. HERİKKS’in envanterine dahil edilmesiyle Türk ordusu bu sistemlerle donatılmış 12 NATO üyesi ülkeden biri oluyor. Milli HERİKKS ve NATO Alçak İrtifa Hava Görüntüleme Arayüzü LLAPI projelerinde kullanılan ABD yapımı Sentinel radarının yerine ASELSAN tarafından üretilen hava savunma radarı KALKAN’da proje direktörlüğü yaptı.

Kalkan radarı, Türkiye’ye milli hava savunma radarı geliştirme yeteneği kazandırdı. 1999 yılında Gazi Üniversitesi’nden İktisat alanında yüksek lisans, 2003 yılında Kara Harp Okulu Komutanlığı’ndan komuta ve komutanlık diplomasını aldı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan eğitim aldı ve 2005 yılında Beykent Üniversitesi’nden Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yüksek lisans derecesi aldı. 2010 yılında kurup komutanlığını yaptığı Hadumköy Kışla Komutanlığı’ndan 2013 yılında emekli oldu. Kurucu ortağı olduğu GOLD Elektrik’te 2014-2015 yılları arasında bir yıl süreyle Genel Müdür olarak görev yaptı.

İlham-Keresh-2

Sayın İlhami Keres, Mart 2015’te kurulan SAHA İstanbul Savunma ve Havacılık Kümelenmesi’nin kurucu Genel Sekreteriydi.

SAHA İstanbul’un kuruluşundan bu yana Başkanlık ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapan ve halen Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan değerli sektör liderlerinin desteğiyle;

  • Üye sayısı 27 kişiyle başlayıp, ana yüklenici firmalar da dahil olmak üzere 38 il ve 25 üniversiteden 911 firmaya ulaştı.
  • Avrupa Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Birliği’nin (EACP) en büyük kümesi haline gelir.
  • SAHA MİHENK yapısıyla dünya çapında havacılık ve uzay teknolojileri sektörünü yöneten, kalite süreçlerini tanımlayan ve denetleyen uluslararası organizasyonun (IAQC) önemli bir üyesi olun.
  • Ulusal Uzay Sanayii Komitesi’nin (SAHA MUEK) kurulması, Türkiye’nin uzay sanayisinde çalışan tüm firmaları tek çatı altında buluşturacak.
  • Savunma sanayini dışa bağımlılıktan kurtarmak. Tamamlanan ve devam eden birçok projenin mutfağı olarak 10 ayrı başlıkta teknik komite çalışmaları yapmış, TASECS, MİLTEKSAN gibi yeni firmalar kurmuş,
  • Teknopark İstanbul’daki SAHA genel merkezi dahil. Yıldız Teknopark, İtü Maslak Yerleşkesi, Ankara Teknopark ve 5 ilde Sanayi Odalarında irtibat ofisleri açıldı.
  • İlki 2018 yılında düzenlenen SAHA EXPO fuarı 2022 yılında tekrar düzenlenecek. Bu büyüklükte 38 ülkeden 957 firma (390’ı yabancı, 567’si yerli firma olmak üzere), 33 ülkeden 289 resmi heyet, 22 ülkeden 103 ticari heyet ve 103 ülkeden 78.643’e imkan sağlayacak bir ölçeğe ulaşmayı planlıyoruz. ziyaretçiler katılacak. Bunların 40.000’i sektör profesyonelidir;
  • 2026 yılında uluslararası bir marka olma vizyonuyla dünyanın en iyi MBA programlarıyla aynı seviyede olan SAHA MBA programını oluşturacağız. Bugüne kadar 200 kurumsal yöneticiye, ikinci kuşak yöneticiye ve idareciye MBA eğitimi vererek sektör yöneticilerini yetiştirmeye çalıştık.
  • SAHA Girişim Programı için bu sektördeki girişimci firmalara yönelik eğitim, mentorluk, yatırımcı erişim desteği ve hızlandırma programlarının uygulanmasına liderlik etti.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri olarak görev yaptığı süre boyunca, Türkiye’deki yerelleşme oranının artırılması amacıyla, üyelerin teknik ve sektörel yeteneklerini geliştirerek ve üyeler arası iş birliğini destekleyerek güçlü bir ekosistem oluşturmaya kendini adamıştır. Görev. Savunma, havacılık ve uzay sektörlerine halihazırda sahip olmadıkları önemli teknolojileri kazandırmak ve uluslararası rekabette daha üst seviyelere taşımak. SAHA İstanbul’un milli teknoloji transferlerinin başarıya ulaşması yönündeki çalışmalarını yönetti.

İlhami Keleş, 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren MKE A.Ş’de çalışmaktadır. Genel müdür olarak görevine başlar.


&nbsp
sarsılmazSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *