Mehmed Ali Kaç kimdir? Mehmed Ali Kaç nerelidir ve kaç yaşındadır? Mehmet Ali Kacchi’nin kim olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Arama motorlarında Mehmed Ali Kâğıtı kimdir, Mehmed Ali Kâğıtı kaç yaşında, nereli ve mesleği nedir?

Mehmed Ali Kaç kimdir? Mehmed Ali Kaç nerelidir ve kaç yaşındadır? Mehmet Ali Kacchi’nin kim olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Arama motorlarında Mehmed Ali Kâğıtı kimdir, Mehmed Ali Kâğıtı kaç yaşında, nerelidir? Mehmet Ali Kaç’ın biyografisini haberde özetledik…

Mehmet Ali Kaç’ın hayatı ve biyografisi ilgi çekicidir. Peki Mehmet Ali Kaç kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği nedir İşte detaylar…

Mehmet Ali Kaç kimdir?

İzmit Kağıt Fabrikası ve Türk kağıt sektörünün kurucusu işadamı (doğum tarihi: 1899, Heybeliada/İstanbul – ölüm yılı: 1 Ekim 1982, Heybeliada/İstanbul). Deniz Binbaşı Ahmet Bey’in oğludur. 1899 yılında İstanbul Heybeliada’da doğdu. İlköğrenimini Heybeliada’da aldı. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nden kimya diploması ve mineraloji ve matematik alanında genel yeterlilikle mezun oldu. Mezun olduktan sonra Deniz Harp Okulu’nda kimya laboratuvar asistanı ve kimya eğitmeni olarak çalıştım. Daha sonra Almanya’ya giderek bir süre bu ülkedeki selüloz ve kağıt fabrikalarında çalıştı. Almanya’dan Fransa’ya taşındı ve eğitimine devam etmek için Grenoble’da bir kağıt fabrikasına girdi ve 1927’de Grenoble Üniversitesi Kağıt Mühendisliği Okulu’ndan kağıt mühendisliği alanında en yüksek dereceyle diploma aldı.

Mehmet Ali Kaç, ülkesine döndükten sonra Haseki Hastanesi laboratuvarında kimyager, Yüksek Malzeme Mektebi’nde öğretim görevlisi, Ekonomi Bakanlığı’nda sanayi müfettişi, Yüksek Ticaret Mektebi’nde kimya öğretmeni olarak çalıştı. Ticari Analiz Enstitüsü’nde öğretmen olarak çalıştı. Şirketin kuruluşunda yer alan profesyonel bir kimyagerdi ve aynı zamanda Japonya’nın kağıt endüstrisinin kurulmasında etkili oldu.

1927 yılında Fransa’da Grenoble Üniversitesi Kağıt Mühendisliği Bölümü’nden birincilikle mezun olması Fransızların dikkatini çekti. Bu dönemde müteşekkir olduğu ve İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla defalarca anlaştıkları Fransa’nın önemli firmalarından Puppetrie de France’tan önemli bir iş teklifi almıştı. Aile dostu ve Atatürk’ün en yakın dostlarından Müfit Özdeş, “Lütfen daveti kabul edin!” dedi. Burada sana değer vermiyorlar. “Aptalca bir şey yapma…” diye ısrar etsem bile kararlılığı değişmedi.

Türk kağıt endüstrisinin kurulması fikrini tanıtmak amacıyla Vakit gazetesinde yayınladığı makale gündem oldu. Tütün İnhisarı Kurumu Başkanı Behçet Bey, kurulması planlanan kağıt ve karton fabrikasında işbirliği çağrısında bulundu. Kacic ideallerini gerçekleştirme fırsatına sahip olduğu için mutluydu. Ama sevinci boşunaydı. İhale günü Maliye Müsteşarlığı ihaleyi iptal etti ve proje ertelendi.

Bu arada Türkiye’ye kağıt satan Orta ve Kuzey Avrupa kağıt kartellerinin temsilcileri de kendisine yeni işbirliği teklifleriyle yaklaştı. Bu teklifleri reddeden ve umut ışığını göremeyen İş Bankas Genel Müdürü Celal Bayar, beklediği umut ışığını yaktı. Celal Bayar’ın desteğiyle 10 Temmuz 1934’te kağıt sanayiinin kurulmasına ilişkin hükümet kararnamesi yayımlandı. Bu kez kağıt fabrikasını sabote edenler ve fabrikaya karşı çıkanlar, kendi bölgelerine fabrika kurma çalışmalarına başladı. Yer olarak İzmit seçildi.

Böylece Mehmet Ali Kaç, ilk beş yıllık sanayi programında yer alan selüloz fabrikası ve kağıt fabrikasının projesini hazırladı. İşin Schmerbank’a devredilmesiyle hemen projeyi uygulamaya başladı ve sipariş edilen makinelerin Avrupa’ya ulaşmasıyla birlikte 14 Ağustos 1934’te ilk kağıt fabrikasının temeli Başbakan İsmet İnönü tarafından atıldı. İzmit Kâğıt Fabrikası 1936 yılı sonunda açıldı ve aynı gün ikinci selüloz ve kağıt fabrikasının temeli atıldı. Mehmet Ali Kağıtçı aynı zamanda proje ve makine montajından da sorumludur. 18 Nisan 1936’da ilk Türk kağıdı Mehmet Ali Kaç’ın eline geçti.

Ayrıca Mehmet Ali Kaç, kaolin işleme tesisi kurarak bunun için gerekli hammaddelerin Kütahya yakınlarındaki Seytmel köyünden temin edilebileceğine karar verdi ve fabrika adına o bölgeden kaolin cevheri üretme imtiyazını kazandım.

Kurduğu İzmit kağıt fabrikasını yedi yıl işleten Mehmet Ali Kaç, Schmerbank ile yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle 1941 yılında buradan ayrıldı ve 1942’den itibaren İstanbul İl Kimya Müdürlüğü’nde çalıştı. 1 Ekim 1982’de İstanbul’da vefat etti.

Kuruluşundan bu yana Türk Kimya Derneği’nin Başkanlığını yürütmektedir ve Fransız Kağıt Hamuru ve Kağıt Mühendisleri Derneği’nin üyesidir.

“Fabrika ve Sanayi Notları”, “Kağıt Hamuru ve Kağıt”, “Kandaki Glikoz”, “Kağıt Yapımı Tarihi”, “PH Hamizm” ve “Kalevizm” adlı eserleri yayımlandı. Güç.”

Kitaplarının yanı sıra çeşitli gazete ve dergilerde ülkede kağıt sanayinin gelişmesi için verdiği mücadeleyi anlatan çok sayıda makalesi yayımlandı. Reçine sızdıran selülozun kağıt endüstrisinde kullanılabileceğini gösteren buluşu, Alman uzman dergilerinin ve çeşitli yabancı kuruluşların ilgisini çekti, konuyla ilgili makaleleri Viyana ve Berlin’deki dergilerde yayınlandı. Mehmet Salıoğlu’nun “Cumhuriyet Aydını Mehmet Ali Kaç” adında bir kitabı var.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *