Denizli’de Pamukkale Hasan Veli Yul Anaokulu tarafından hayata geçirilen Eko Okul, Sıfır Atık, Küçük Temalı Proje, 9 haftalık 5D Parlayan Yıldızlar Sınıfı tarafından hayata geçirilen “Geri Dönüşüm Harika Oluyor” Sıfır Atık Projesi İlginç Perşembe eTwining projesi 4D Smiles With’te; Steam dersi, Çocuklar ve Sürdürülebilir Dünyam eTinning projesi anaokulu öğrencilerine doğayı erken yaşlardan itibaren korumayı öğretiyor.
Denizli Bölge Devlet Eğitim Dairesi Müdürü Süleyman Ekisi, proje kapsamında Hasan Veli Uluru Anaokulu öğrencilerinin topladığı atık yağları Gyuray Kaynak Sarkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kimya bölümü laboratuvarında sabuna dönüştürdü. Okulda değişim yaratmanın serüvenini anlattı. Müdür Ekishi konuşmasında, “Atık yağların çevreye atılmaması, doğal kirliliğin önlenmesi ve faydalı maddelere dönüştürülmesi konusunda herkese saygılarımı sunuyorum.” dedi. “Sevgili çocuklar, bugün çok değerli bir şey yaptınız ve bugün hepiniz en büyük çevre aktivistleri oldunuz. Sıfır Atık Projesi ile atıkların doğaya ve çevreye bırakılması gerekiyor. Böylece israfın önüne geçiyor, tüketmiyoruz. Atıkları ekonomiye dönüştürürken, çeşitli enerji türlerini üretmek için de kullanabiliriz. “Temiz bir çevrede yaşıyoruz, bu da yaşam kalitemizi artırıyor” dedi.
“Yaptığımız sabunu kullanmak bizi hastalıklardan korur.”
Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Süleyman Ekisi. “Bugün okulun yürüttüğü çevre bilinci faaliyetlerinden biri olan atık yağları toplayıp sabuna dönüştürmek için Gyulai Kaynak Sarkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne geleceğiz. Yaptığımız sabun en temel malzemelerden biri. Temizlik ve hijyene önem veriyoruz. İçinde bulunduğumuz salgın döneminde öncelikle ellerinizi yıkamak ve hijyene dikkat etmek, evde ürettiğimiz sabunları kullanarak bakteriyel hastalıkların ortaya çıkmasını önleyebilir. Okulda olmak bizi hastalıklardan koruyacaktır” dedi.


Programı sürdüren Gyulai Kanak Şarkaya MTAL Kimya Fakültesi öğretmen ve öğrencilerine rehberlik yapan Devlet Eğitim Müdürü Süleyman Ekiti, Hasan Veli Ujur Anaokulu öğrencilerinin topladığı atık yağları geçerek sabuna dönüştürme aşamalarını anlattı. . Bunları gerekli kimyasal işlemlerden geçirin.

“Bilim merak ve heyecan meselesidir.”
Müdür Ekishi, etkinliğe katkılarından dolayı Meslek Lisesi öğrencilerine teşekkür etti. “Bugünkü aktivite belki günlük rutininizin bir parçası olabilir ama anaokulu öğrencilerimizin gerçekten merakını uyandırdı. Bilim bir merak ve heyecan meselesidir. Okulumuzun öğrencileri olarak sizler için çok önemsiyoruz. Bakanlığımız her geçen gün yenilikler getiriyor. Mesleki eğitim alanında da kendinize dikkat etmelisiniz. Yaptığınız ve uzmanlaştığınız işte en iyi olmaya çalışın. Hangi sektörde olursanız olun, işinizde en iyisi olun. Bu sizi mutlaka yönlendirecektir. Hayattaki başarınız için sizlere ve öğretmenlere yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Programın sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekisi çocuklara atık yağlardan üretilen sabun dağıttı.


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *