Yönetmelik kapsamında ilkokul, ortaokul ve anaokullarında farklı branşların ders vermesine artık izin verilmiyor. Bunlardan en dikkat çekeni, İmam Hatip Ortaokulu ve İmam Hatip Lisesi’nde yalnızca din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin yönetici olarak görev yapabilmesine karar verilmesi oldu.

Din, kültür ve ahlak öğretmenlerinin atanması sorununu çözen bu atama kararına karşılık, yönetmeliğin sınıf öğretmenleri ve anaokulu öğretmenlerine ilişkin hükümleri dikkat çekti. Daha önce ilkokul İngilizce öğretmenleri veya anaokulu öğretmenleri yönetici olarak atanma imkânına sahipti. Ancak alınan kararlara göre ilkokullara yalnızca sınıf öğretmenleri, anaokullarına ise yalnızca okul öncesi öğretmenleri yönetici olarak atanabilecek.

Kim hangi okulun müdürü olabilir?

Yönetici olarak atanan kişide aranan şartlara gelince, 2. Bölüm 6. Maddede sayılan okullarda kimler müdür olabilir? Soruya şu şekilde yanıt verildi:

  • İmam Hatip Lisesi’ne müdür olarak atanacak kişinin İmam Hatip Lisesi’nde meslek dersleri öğretmeni olması gerekir.

  • Fen lisesine müdür olarak atanacak kişinin biyoloji, matematik, kimya veya fizik öğretmeni olması gerekir.

  • Sosyal bilimler lisesine müdür olarak atanacak kişinin Türk edebiyatı, psikoloji, tarih, coğrafya, felsefe veya yabancı dil öğretmeni olması gerekir.

  • Spor lisesine müdür olarak atanacak kişinin beden eğitimi öğretmeni olması zorunludur.

  • İmam Hatip Ortaokullarına müdür olarak atanacak kişilerin din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olmaları gerekmektedir.

  • Anaokulu müdürü olarak atanacak kişinin anaokulu öğretmeni vasıflarına sahip olması gerekmektedir.

  • İlköğretim okuluna müdür olarak atanan kişinin sınıf sorumlusu olması zorunludur.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları yöneticilerinin seçimi ve atanmasına ilişkin yönetmelik BENSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *