Geri zekalı olarak görülmesine rağmen atomu keşfeden ve başarıyı tanımlayan Albert Einstein’ın hayatı…

Albert Einstein'ın Kimdil'i

Einstein

Albert Einstein’ın gençliğinde geri zekalı olduğu düşünülürken daha sonra atomu parçalayarak herkesi şaşırtan büyük bir entelektüel olarak anılır. Aslında okuldaki tembelliklerini ve tembelliklerini Einstein’ı örnek alarak saklamayanlar… Tabii daha sonra hiçbirimiz atom bile parçalayamadık.

Einstein, dünyasında zekası fark edilene kadar pek çok zorluk yaşadı. Belki okulu sevmiyordu ama zekası onu liderlik etmekten alıkoyamadı.

Peki Albert Einstein gerçekte kimdi? Neler yaşadı ve hissetti?

Merak ve hayal gücüyle dolu bir çocukluk

Einstein, 1879’da Almanya’nın güneyindeki Ulm’da sıradan bir çocuk olarak doğdu. Küçük bir elektrokimya fabrikası sahibi olan babası ve klasik müzikle ilgilenen annesi, Einstein’ın konuşmaya geç başlamasından dolayı çok endişelendiler ancak daha sonra bunun ne kadar gereksiz olduğunu anladılar.

O an hayatınız boyunca ne kadar acı verici olursa olsun, o ana dair pişmanlıkların yerini daha sonra büyük icatlar alacaktır. Einstein içe kapandıkça hayalleri de büyüdü. Her şeye olan sonsuz merakı, zamanla onu hayal gücünü mükemmelleştirmeye yönlendirir. Zamanla, düşünebileceklerinizin veya yapabileceklerinizin artık hiçbir sınırı kalmayacak.

Albert Einstein'ın Kimdil'i

okulu sevmedim

Einstein’a göre zekanın temelleri kesinlikle okulda atılmamıştır. Okul onun için çok sıkıcıydı ve ezberleme sistemleri gereksizdi. İlk ve orta öğrenimde çok başarısız oldu, zorlukla geçti. Mühendis amcamın desteği olmasaydı bunu başarmak mümkün olmazdı.

Onun için eğitim, okulda öğrendiği her şeyi unuttuğunda geriye kalan şeydi.

Çocukluğumdan unutulmaz iki olay

Geometriye hayrandı ve amcası sayesinde onunla tanıştı. Çocukluğuna dönüp baktığında iki olayın onu çok etkilediğini görürüz. Birincisi, beş yaşındayken amcasının kendisine verdiği pusulanın gizemini, ikincisi ise çocukluğunda hissettiği büyüyü keşfetti. 12 yaşında Öklid geometrisini öğrendi.

Geometri onu özellikle şok etmişti. Aslında Einstein, bu yaşta geometriye ilgi duymazsanız bunun daha sonra bir etkisinin olmayacağına inanıyordu.

İsviçre vatandaşı olun

Einstein lise eğitimini İsviçre’de tamamladı. 1896’da zor şartlara göğüs gererek yüksek öğrenim için Zürih Teknoloji Enstitüsü’ne girdi. Daha sonra İsviçre vatandaşı olarak Sırbistanlı bir öğrenciyle evlendi.

Albert Einstein'ın Kimdil'i

o her zaman modern fiziği düşünüyordu

Einstein, Bern’deki Federal Patent Ofisinde çalışıyordu. İşteki boş zamanlarında modern fiziğin ortaya çıkardığı problemler üzerinde düşünüyordu. Daha önce atomların yapısı hakkında fikirler üreten ve Mark Planck’ın kuantum teorisiyle ilgilenen Einstein, Avagadro sayısının değerini de hesaplayıp test etti.

Kuantumun değerini anlayan ilk fizikçi

Einstein, kuantum fiziğinin değerini anlayan ve bu bilgiyi radyant enerjiye uygulayan ilk fizikçiydi. Bu olaydan yola çıkarak fotoelektrik konusunu anlattım. Hatta bu çalışmalar 1905 yılında Annalen der Physik dergisinde iki makale olarak yayınlanmıştır. Üçüncü makalesinde görelilik teorisinin temellerini attı. Einstein’ın bu teorileri yoğun tartışmalara neden oldu.

Einstein, görelilik teorisini geliştirerek ve kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji alanlarına önemli katkılarda bulunarak 20. yüzyılın en teorik fizikçisi olarak tanındı.

Albert Einstein'ın Kimdil'i

görecelilik teorisi

Modern bilim üzerinde büyük bir etkiye sahip olan Einstein, fizik alanındaki çalışmalarıyla, özellikle de görelilik teorisiyle veya zaman ve uzay arasındaki ilişkinin incelenmesiyle tanınır.

Bu teori üç bölüme ayrılmıştır:

SINIRLI TAAHHÜT. 1905’te Newton, kütle ve enerjinin eşdeğer olduğunu iddia etmek için mekanik yasalarını değiştirdi.

Genel Taahhüt, 1916’da eğrisel ve sonlu olduğu düşünülen dört boyutlu bir evren için bir yerçekimi teorisi verdi.

1916’da aynı alanda büyük ölçekli bir deney elektromanyetizma ve yerçekimini birleştirdi.

Özellikle nükleer fizik ve astronomi alanlarında yapılan deneylerde bu teorinin ilk iki bölümünün oldukça başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda modern fiziğin temellerinden biridir.

Albert Einstein, Zürih Üniversitesi profesörü

Einstein, 1909’da Zürih Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bir adım sonra artık Zürih Üniversitesi’nde profesördür. 1913 yılında Berlin’deki Kaiser Wilhelm Enstitüsü’nde ders vermeye başladı. Aynı zamanda Prusya Bilimler Akademisi’nin üyeliğine de bu sıralarda seçildi.

Albert Einstein'ın Kimdil'i

Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı

Özellikle teorik fiziğe olan katkıları yadsınamaz. Ayrıca fotoelektrik olaya ilişkin açıklaması da çok önemliydi. Tüm bu gelişmeler Einstein’a Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırdı.

Almanya’yı terk etmek zorunda kaldım

1933 yılına kadar Berlin’de yaşayan Einstein, Nazi rejiminin kurulmasının ardından birçok Yahudi bilim adamı gibi Almanya’yı terk etmek zorunda kaldı.

Paris’e gitti ve Collage de France’ta ders vermeye başladı. Buradan Belçika, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Princeton Üniversitesi kampüsündeki İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde profesör oldu.

Albert Einstein'ın Kimdil'i

Albert Einstein öldü

1940’ta Einstein artık Amerikan vatandaşı oldu. 1955’te Princeton’da öldü.

üvey kızın vasiyeti

Einstein’ın ölümünden sonra üvey kızı Margot Einstein onun kişisel mektuplarını sakladı. Daha da önemlisi ölümünden sonra 20 yıl boyunca bunu bir sır olarak saklamaya niyetliydi.

Ancak, son başvuru tarihi dolduğunda, bu mektuplar Princeton Üniversitesi tarafından kamuoyuna açıklandı ve Einstein’ın kişisel hayatı hakkında bilgiler paylaşıldı.

İnsanlığın yararına atomu keşfettim

Bir gün Einstein’a, keşfettiği atomların Hiroşima ve Nagazaki’de bomba olup patlamasından sonra ne hissettiği soruldu.

Einstein bu soruyu şu şekilde yanıtladı: “Her savaş, insanlığın ilerlemesini engelleyen kötülük zincirine bir halka daha ekliyor. Ben atomu insanlığın yararına keşfettim ama insanlar onu birbirlerini öldürmek için kullanıyor.” ayakkabı tamircisi.”

Başarının formülünü Einstein’dan öğrenin

Einstein, henüz beş yaşındayken pusulanın gizemine duyduğu hayranlığa dayanarak başarı için matematiksel bir formül formüle etti.

Ona göre bu bir başarıdır. A=X+Y+Z.

Bu denklem her ne kadar karmaşık görünse de aslında anlaşılabilir ve basittir. Başarı,

Albert Einstein'ın Kimdil'i

Bir çocuk bile mutsuz olsa bilim ilerlemez.

Einstein’a göre bilimin nihai hedefi hiçbir çocuğun mutsuz edilmemesidir. Bir çocuk bile mutsuz olsa hiçbir icat yapılmaz ve bilim ilerlemez.

Sanırım Einstein herkesin kendisi kadar güçlü olmadığını düşünüyordu. Çünkü kendisine geri zekalı denilmesine rağmen hayallerinden vazgeçmemek konusunda büyük bir cesaret göstermişti.

aptal nedir

Einstein dünyanın aptallarla dolu olduğuna inanıyor. Çünkü aynı şeyi defalarca yapıp farklı sonuç bekleyen kişi onun gözünde aptaldır. Sonuçta aptalların sınırı yoktur ama dahilerin sınırları olmalıdır.

güzel ahlak bizi kurtarır

Eğer Dünya insan yerleşimine bırakılırsa tüm sorumluluk insana aittir. Pek çok icat mümkündür. Çok akıllı bir insan atomları keşfedebilir. Peki atomdan bomba yapmak isteyenlerin de bir o kadar akıllı olduğunu mu sanıyorsunuz?

Einstein bir bilim adamıydı ve kesinlikle harika bir bilim insanıydı. Onun istediği insanlığa güzellik sağlamaktı. Ancak insan, şartların gerektirdiği her şeyi yapmıştır(!) Kayıtta aynı zamanda onun bu dünyaya bıraktığı son derece hikmetli ve saf bir son mesaj da bulunmaktadır. “Dünyadaki koşulların iyileştirilmesi yalnızca bilimsel keşiflere değil, aynı zamanda yüksek ahlaki bir yaşam düzeninin gerçekleştirilmesine de bağlıdır.”

Bu iyi…

yok:

Lütfen okumak istediğiniz kişinin biyografisini bize bildirin.

Instagram: Biyografi ve KitaplarSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *