Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim insanı Aziz Sankar, ödülünü İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen törenle aldı.

Sankar, Nobel Kimya Ödülünü Thomas Lindahl ve Paul Modric ile paylaştı.

Aziz Sankar’ın ödülü aldıktan sonra yaptığı açıklama

Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Türk bilim insanı Aziz Sankar, ödülünün Türkiye’ye hayırlı olmasını umduğunu belirterek, “Umarım ileride daha da çok övülürler. Türk bilimine büyük katkı sağladılar.” dedi. ‘Katkı yapacak’

Aziz Sankar, ödülünü İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen törenle İsveç Kralı Carl Gustaf XVI’nın elinden aldı.

Sankar, ödülünü İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Profesörün elinden aldı. Dr. Claes Gustafsson tarafından çağrıldığında, “Sayın Sankar, İsveç Akademisi adına sizi tebrik etmek istiyorum ve Majesteleri Kral’dan Nobel Edebiyat Ödülü’nü almanızı rica ediyorum.” denildi.

Sankar’a Nobel Ödülü ve altın madalyanın yanı sıra 850 bin avroluk para ödülü de verildi.

Sankar, yaptığı açıklamada, “Memleketim adına mutluyum, Mardin adına da mutluyum. Memleketime hayırlı uğurlu olsun. Umarım ileride daha da çok övülürler. Büyük katkı sağlayacaktır.” bilime.”

Sankar, Nobel Kimya Ödülünü Thomas Lindahl ve Paul Modric ile paylaştı.

Aziz Sankar, Mardin’in Saveur ilçesinde okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve araştırması için Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edildi. tutuklanmış. Yurt dışında yaşandı.

Profesör Dr. Aziz Sankar, hücrelerin hasarlı DNA’yı nasıl onardığını ve genetik bilgiyi nasıl depoladığını haritalayan çalışmasıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı.

Aziz Sankar kimdir?

Halen North Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Biyofizik Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak görev yapan Aziz Sankar, 1946 yılında Mardin’in Saveur ilçesinde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Saveur ve Mardin’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Saveur’da iki yıl doktor olarak çalıştı.

Kanserle mücadelede DNA onarımı

Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve doktorasını Dallas’taki Texas Üniversitesi’nde tamamladı. 1977 yılında DNA onarımı üzerine moleküler biyoloji alanında doktorasını aldı. Doçentlik tezini Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı üzerine yazdı. 1982 yılında UNC-Chapel Hill’de biyokimya ve biyofizik okudu. Burada DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve “biyolojik saat” üzerine çalıştı.

Nobel Kimya Ödülü’nü üç bilim insanı kazandı. Bu isimler arasında Prof. Dr. Aziz Sankar da katıldı. Nobel Kimya Ödülü’nün diğer sahipleri İsveç’ten Tomas Lindahl ve ABD’den Paul L. Modric’ti. Sankar, Orhan Pamuk’tan sonra Nobel alan ikinci Türk oldu.

Binlerce makalesine atıf yapıldı

Yayınlanmış 300’e yakın makalesi ve 33 kitabı bulunmaktadır. Makaleleri binlerce bilimsel yayında alıntılanmıştır. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi ve Türkiye Bilimler Akademisi üyesi.

Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümünde öğretim görevlisi olan Gwen Boles Sanker ile evlidir. Kendisi ve eşi Carolina Türkiye Evi’ni kurdu.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *