Aziz Sankar'dan Özbekistan'daki Türkçe dil okuluna ziyaret

Aziz Sankar Özbekistan’daki Türk okulunu ziyaret etti

Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sankar, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’teki Türk Okulunu ziyaret ederek çeşitli etkinliklere katıldı ve görüşmelerde bulundu.

17 Ekim 2018 08:28

2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi, Türk Hava Yolları (THY) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteğiyle Özbekistan Ulusal Üniversitesi’nin konuğu olarak Japonya’ya geldi. Dr. Sankar, Taşkent’te faaliyet gösteren bir Türk ilkokulunu ziyaret ederek çocuklarla buluştu.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Ali İhsan Çalal, Taşkent Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Ayyüpkoca, Basın Müşaviri Davut Gazi Benli ve diğer büyükelçilik yetkililerinin de katıldığı toplantıda Sankar, çocuklardan beklentilerinin yüksek olduğunu ifade etti. çok çalış.

Bilim yapmanın kolay olmadığını ve büyük fedakarlıklar gerektirdiğini söyleyen Sankar, “Bunu dikkate alıp çok çalışırsanız başarılı olursunuz.” Söz konusu.

Sankar, Türk dünyasının bilime büyük ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, “Türk dünyasının İngiltere, Almanya, Japonya ve ABD ile rekabet edebilmesi için bilime odaklanması gerekiyor.” dedi.

En büyük hayalinin sorulması üzerine Sankar, “Şu anda en büyük hayalim Türkiye’nin birleşmesini görmek. Bu nedenle Nisan ayında Kazakistan ve Kırgızistan’ı ziyaret ettim. Özbekistan’dan davet alınca buraya geldim.” veda etmek.” o cevapladı.

Türkiye’nin birliğini gerçekleştirmek için bilimde güçlü olmak gerektiğini söyleyen Sankar, şöyle devam etti:

“Bilimde güçlü olmazsak Türkiye’de birlik olmaz. Buraya geldiğimde Japonya ve Güney Kore’den bilim adamlarının gelip çalıştığını öğrendim. Türkiye’den, Kazakistan’dan, Azerbaycan’dan neden kimse yok?” öyle bir şey yok.” “Hepimizin bilimde çok güçlü olmamız lazım.”

Bir öğrencimiz Sankar Bey’e “Neden tıp fakültesine gittiniz?” diye sordu. “Bir arkadaş seçtiğinizde iyi bir arkadaş seçmelisiniz. Yanlış arkadaşı seçtim ve beni uyuşturucuya götürdüler” diye şaka yaptı.

Çalışmaları sırasında çok yorulduğunu ve hayal kırıklığına uğradığını ancak pes etmediğini vurgulayan Sankar, bir çocuğun bu başarıyı nasıl elde ettiği sorusunu yanıtladı. “Ben zekaya inanmıyorum. Hepimiz aşağı yukarı aynı zekaya sahibiz. Tek sır şu: Ben çok çalıştım. Çok çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz” diye yanıtladı.

Özbekistan hakkındaki izlenimleri sorulduğunda Sankar, “Burası atalarımızın ülkesi. Öğrenciliğimde Orta Asya’nın dünyada bilimin merkezi olduğunu öğrendim. Bu yüzden buraya şu duyguyla geldim:” gerçek anlamda Özbekistan’dı.” Buradayım” dedi. “Atalarımın toprakları binlerce yıldır dünyanın bilimsel açıdan en gelişmiş ve en gelişmiş ülkesi olmuştur.” “Mutluyum” dedi.

Sankar daha sonra çocuklarla toplu fotoğraf çektirdi.

Anahtar Kelimeler: Aziz Sankar, Özbekistan, Türk okulu, ziyaret;Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *