Türkiye’nin en eski okullarından biri olan Telakki Vakıf Okulu, gerçekleştirdiği projelerle ulusal ve uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekti. Yunanistan’dan Nepal’e kadar uluslararası alanda birçok sosyal sorumluluk projesinde görev alan Terakki öğrencileri, ülke genelindeki kardeş okullara yardım eli uzatıyor.

Terakki Vakfı Okulu’nun hayata geçirdiği projelerden biri de “Terakki Laboratuvar Kardeşliği” projesidir. Bu proje, Terakki’nin 130 yılı aşkın bilimsel, sanatsal ve kültürel birikimini çevreyle paylaştığı ve Japonya’nın “Sosyal Projesi” kapsamında yer alan 130+ projesi kapsamında Özel Şişli Terakki Lisesi Kimya Bölümü tarafından gerçekleştirildi. Sorumluluk” Bu bir projedir. İstanbul’un her yerinden ortaöğretim kurumları katılıyor.

Teracchi Laboratuvar Bursu Projesi, ülkemizde yeterli laboratuvar donanımına sahip bir okulun, laboratuvar donanımlarını ve olanaklarını yetersiz donanıma sahip öğrencilere açarak akran öğrenme temelli uygulamayı hayata geçirdiği ilk ve tek örnektir.

Bu projede Özel Şişli Terakki Lisesi Kimya Bölümü, öğretmenlerinin deneyimlerini, öğrencilerinin bilgi birikimlerini ve laboratuvar donanımlarını, mevcut laboratuvar sınıflarında deney yapma imkanı ve koşulları olmayan İstanbul’daki kardeş okuluyla paylaşıyor. Bu yıl laboratuvar bursu projesi 2010-2011’de beşinci kez başlatılıyor. Dört yıl boyunca gerçekleştirilen bu projeye İstanbul’daki farklı lise türlerinden (meslek liseleri, Anadolu liseleri, normal liseler) toplam 24 okul ve 403 misafir öğrenci katıldı.

Projeye, Özel Şişli Terakki Lisesi ve Fen Lisesi’nden 9, 10 ve 11. sınıflarda öğrenim gören yaklaşık 28 öğrenci gönüllü olarak katılmış ve kimya öğretmenlerinin rehberliğinde her sınıf düzeyinde deneylerle eğitim almıştır. Öğrencilere deneyler sırasında dikkat edilmesi gereken güvenlik kuralları, akranlarıyla paylaşılması gereken temel bilgiler ve akranlarıyla paylaşımda dikkat edilmesi gereken iletişim dili konularında eğitim veriliyor.

Laboratuvar Kardeşliği Projesi, 27 Haziran-2 Temmuz 2011 tarihleri ​​arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde ve 3 Mart 2012 tarihinde Kudüs’teki Robert Lisesi’nde düzenlenen 25. Ulusal Kimya Kongresi’nde sunuldu. “Lise Sosyal Sorumluluk Projesi”nde gerçekleştirildi. Sempozyum.” 12 Temmuz 2012. Bu belge 2013 yılında “Eğitimde Mükemmeliyetçilik” başlığı altında ve 26 Ekim 2013 tarihinde Güz Öğretmen Sempozyumu’nda “Eğitimde Sosyal Duyarlılık” başlığıyla paylaşılmıştır. Proje TÜBİTAK Bilim ve Teknoloji dergisinde, TRT-1 haber kanalında ve çeşitli gazetelerde yer aldı.

Teracchi Vakfı Okulu Kimya Bölümü tarafından geliştirilen Teracchi Laboratuvar Bursu projesi, önümüzdeki yıllarda da “Öğren – Öğret – Paylaş” sloganıyla devam edecek.

Nepal’deki hayata ilişkin sosyal sorumluluk projeleri

Terakkili gençler, Nepal’in coğrafi olarak uzak ve yabancı kültüründe insan yaşamını deneyimleme umuduyla projeye kaydoldu. 2013 ve 2014 yıllarında ülkeyi ziyaret ederek Bandipur şehrindeki Deurali İlkokulunu ziyaret ettiler.

Sevgili Deural öğrencilerimiz; İngilizce, Drama, Resim ve Dans dersleri verdiler, okulun temizlik ve bakımını üstlendiler, oyunlar oynadılar ve ciddi dostluklar gösterdiler. İnsan odaklı bu projeyle, insanların daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmasının önemini ve farklı ülkelerin yoksulluğu nasıl farklı şekilde deneyimlediğini doğal olarak anladılar.

Genç Kimyacılar Farklı Kültürlerdeki Deneyimlerini Paylaşıyor

“Farklı Kültürleri Deneyerek – Öğrenerek” adlı e-twinnnig projesi kapsamında Şişli Terakki Özel Lisesi’nden 12 öğrenci ve 3 öğretmen 22-24 Kasım 2014 tarihleri ​​arasında Yunanistan’da bir müzik okuluna gitti. Gümülcine Müzik Okulu’na gittim. . eTinning portalı üzerinden tasarlanıp hayata geçirilen proje, öğrencilere kimya laboratuvarı ve müzik deneyimlerini paylaşma ve farklı kültürlerle etkileşim kurma fırsatı verdi.

Yunanistan’daki ilerici öğretmenleri ve müzik okulu öğretmenlerini birbirine bağlayan eTinning platformu, Avrupa Komisyonu’nun e-öğrenme programının ana itici gücü olarak 2005 yılında başlatıldı ve 2007’den bu yana hayat boyu öğrenme programına entegre edildi. Katılımcı okulların Avrupa okulları arasında iletişim kurması, işbirliği yapması, projeler geliştirmesi ve fikir ve uygulamaları paylaşması için bir platform sağlar. eTinning portalı, öğretmenlerin projeleri, fikirleri ve uygulamaları birbirleriyle paylaşmaları ve platformdaki çeşitli özel araçları kullanarak işbirliği yapmaları için çevrimiçi araçlar sağlar.

Yunanistan’a yapılan bu ziyaret projenin ikinci kısmıdır. “Deney yapmak – farklı kültürleri öğrenmek” projesinin ilk adımı 13-16 Mart 2014 tarihleri ​​arasında Teracchi Vakfı okulunda gerçekleştirildi. Kimya konulu eTinning projesinde misafir öğrenciler, öğrencilerin katılımıyla çeşitli deneyler gerçekleştirdi. Yunanistan’daki Gümülcine Müzik Okulu’ndan iki öğretmen ve 14 lise öğrencisi.

Comotini Müzik Okulu, Nisan ayında Teracchi Vakfı okulunu ziyaret etti ve ortak projeyi önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi planlıyor.

Terakki’de yürütülen projelerden biri olan Okuma Sandığı’nın amacı, öğrencilere okuma alışkanlığı ve zevkini kazandırmak, kelime dağarcığını artırmak ve okumaya olan ilgilerini artırmaktır.

Tüm bunların yanı sıra Yaratıcı Drama Köprüsü’nde Terakki, 2010-2011 eğitim-öğretim yılından bu yana yaratıcı drama deneyimini Türkiye’nin farklı illerinden gelen öğretmen ve öğretmen adaylarıyla paylaşıyor. 2011-2012 eğitim-öğretim yılından bu yana düzenlenen Yazma Becerileri Sempozyumu, İstanbul’dan ve Türkiye’nin farklı illerinden bilim insanları, yazarlar ve öğretmenleri bir araya getiren ulusal etkinliklerden biridir. Ayrıca Terakki’nin her yıl Eğitim Reformu Girişimi (ERG) – Eğitimde İyi Uygulamalar Konferansı’na gönderdiği bir projesi var. Yaratıcı okuma alanında Gebze İlköğretim Okulu üçüncü sınıf öğretmenlerine “soru sorma ve okuma” alışkanlığı kazandırmak amacıyla yürütülen bir projedir.

geleceğin ulaşım araçları

Otomotiv endüstrisinde geleneksel petrol bazlı ulaşım araçlarından daha verimli, daha yeşil ve daha akıllı araçlara geçiş için birçok araştırma yapılıyor. Otomobil sektörü dışında bu alanda çalışan kişilerden biri de Terakkili gençlerden oluşan Team Terakki’dir. 2004 yılında başlayan Team Teracchi, ilk aracıyla en az yakıtla daha uzağa gitmeyi amaçlayan bir verimlilik yarışması olan Shell Ecomarathon Avrupa 2005’e katıldı. Prototip araç kategorisindeki yarışmada 1 litre yakıtla 89 km yol kat etmeyi başardı. Ertesi yıl yeni bir araç üretti ve 1 litre yakıtla puanını 492 km’ye çıkardı.

Teracchi Takımı, yedi yıl boyunca Shell Eco’da benzin ve etanol yakıt kullanan araçlarla yarıştıktan sonra elektrikli araç kategorisine geçti. Elektrikli bir otomobili 1 kWh ile 103 km (1 litre yakıtla 916 km) sürmeyi başardı. Sekiz yıl boyunca Prototip kategorisinde yarışan Team Teracchi, elektrikli araçlar geliştirmeye devam etmek üzere 2013 yılında Urban Concept kategorisine geçti. Farlar, sinyal lambaları ve elektrikli sileceklerle donatılan elektrikli araç, küçük bir binek otomobil boyutunda ve 1 kWh ile 35 km (1 litre yakıtla 311 km) yol kat edebiliyor.

Teracchi Takımı genel olarak üniversite ve lisede ülkemizi tek takım olarak temsil ediyor ve bugüne kadar pek çok başarıya imza attı. Üstelik 2005 yılından bu yana her yıl ara vermeden yarışmaya devam eden tek Türk takımıdır.

kutu oyunları

Terakki Oyun Mühendisliği Kulübü öğrencileri konseptlere, hikayelere ve kural yapılarına göre tasarlanan kutu oyunlarını ve kart oyunlarını deneyimledi, düşündü ve geliştirdi. Uluslararası standartlara uygun “Girişimci Esnaf” ve “Altın Ada” olmak üzere iki oyun yaratarak mağaza raflarına koymayı başardılar.

“Altın Ada” oyunu 12 yaş ve üzeri içindir ve 15. yüzyılda İngiltere’de gerçekleşen Güller Savaşı’nı konu almaktadır. 9 yaş ve üzeri için tasarlanan Entrepreneurial Tradesman, 90’lı yıllarda ülkemizde geçen, oyuna özel oyun para birimi de dahil olmak üzere üç farklı seviyede oyun tahtası ve zar hikayesi içeren, aktif ticaretin yer aldığı bir geliştirme oyunudur. döngü.

Oyunun ön araştırma ve üretim sürecinde matematik, edebiyat, coğrafya, tarih, hukuk, mühendislik gibi bilim alanlarıyla temasa geçen gençler, bu alanları oyunun ihtiyaçlarına göre harmanlıyor ve şu konularla karşılaşıyor: Yapmak. Sistem analizi, sistem kurulumu ve sistem yönetimi konusunda muhtemelen ilk defa çok kapsamlı bir prova yaptık.

Program öğrencisinin sosyal sorumluluk projesi “Cook for Good”

Teracchi Foundation School, Uluslararası Bakalorya Diploma Programı Yaratıcılık, Etkinlik ve Topluma Hizmet (CAS) kapsamında 2013-2014 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde 10 IB-T ve 10 IB-F öğrencisi kayıt yaptırmıştır. , “İyilik İçin Pişir” adlı bir proje yürüttü. Lisede hazırlanan yemeklerin satışının ardından toplanan parayı Tuzla’daki bir ortaokula bağışlayarak buradaki öğrencilerin eğitimine katkı sağladılar. Öğrenciler, Tuzla Rotary Bölge Vakfı İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencileri ve öğretmenleriyle birlikte okulun dersliklerini ziyaret ederek çeşitli etkinliklere katıldılar.

Yayınlanan köşe yazılarının ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılık’a aittir. Kaynak açıkça belirtilse dahi köşe yazılarının ve haberlerin tam metni izinsiz kullanılamaz.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *