class = “medyanet-inline-adv”>

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü sponsorluğunda düzenlenen “Uluslararası Bahar Okulu”, suyun geri dönüşümü ve yeniden kullanımı konusunda araştırmalar yapan uzmanların katılımıyla başladı.

Su ıslahı ve yeniden kullanımı konusunda araştırma yapan uzmanları bir araya getiren Uluslararası Bahar Okulu’nun açılış töreninde Ege Üniversitesi Rektörü Profesör John Johnson da hazır bulundu. Dr. Necdet Budak, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı, Profesör Ph.D. Süheida Atalay, Kimya Mühendisliği Fakültesi, Profesör Ph.D. Narang Kabai’ye ulusal ve uluslararası çeşitli üniversitelerden bilim insanları, iş adamları ve öğrenciler katıldı. Programın başında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyanın su sorunu çok kapsamlı bir konudur. Su, her şeyden önce besindir. Su, çevre için önemli bir kaynaktır. Susuz yaşam düşünülemez. İnsanlık için evrensel öneme sahiptir.” Dünya nüfusunun artması, sanayileşme, küresel ısınma ve suyun aşırı tüketimiyle birlikte tatlı su kaynaklarının azaldığı bilinmektedir. Bu projede kimya/kimya mühendisliği, tarım, çevre mühendisliği, balıkçılık mühendisliği vb. alanlarda farklı bilgi ve deneyime sahip akademisyenler ve öğrenciler, küresel ısınma nedeniyle mevcut su miktarı ve evsel ve endüstriyel atık suların drenajı için uygun teknoloji üzerinde çalışacaklar. ile işlemeyi hedefliyoruz. Biyoloji, Gıda, Biyoteknoloji ve Peyzaj Mimarlığı, İTOB organizasyonuna bağlı Endüstriyel İşleme Tesisi personeli ile iş birliği yaparak aynı hedefler doğrultusunda ekip ruhu içerisinde bir proje üretti. Yeni çıktılar. “Bütün ekibe teşekkür ediyorum” dedi.

Profesör Dr. Sayın Nalan Kabai, “Uluslararası Bahar Okulu etkinliği için bugün buradayız. Bu projenin teması su ıslahı ve suyun yeniden kullanımıdır. Burada bahsettiğimiz su endüstriyel atık sudur. Proje sadece Edebiyat Fakültesi’ni içermiyor. Mühendisliğin yanı sıra diğer fakültelerden profesörler ve öğrenciler de var. ”Ege Üniversitesi Fen Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu’ndan çok sayıda kişi bu projeyi gerçekleştirecek.” Kimya Mühendisliği Bölümümüzün Su Arıtma ve Enerji Grubu işbirliğiyle gerçekleştiriyoruz” dedi.

Etkinlikte, TÜBİTAK tarafından desteklenen “Arıtılmış endüstriyel atıksuların tarımsal sulama, proses suyu ve peyzaj amaçlı yeniden kullanımı” başlıklı araştırma projesinin sonuçları paylaşıldı.

İzmir, (DHA)

FotoğraflaSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *