class = “medyanet-inline-adv”>

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) özel eğitim öğrencilerinin meslek okullarına erişimini kolaylaştırmak amacıyla 81 ilde özel eğitim yüksekokulları kurma hedefinin yakalandığı belirtildi. Bakanlık duyurusuna göre Milli Eğitim Bakanlığı, görme engelli ve hafif zihinsel engelli özel eğitim öğrencilerine mesleki eğitim hizmetleri sunmak amacıyla 2019 yılında Jeonju genelinde açılan özel eğitim meslek okullarını genişletme kararı aldı. Geçtiğimiz yıl Ardahan, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Idur, Kars, Mardin, Şırnak ve Tunceli’nin de aralarında bulunduğu 71 ildeki 151 özel eğitim okulunda 12 bin 620 öğrenci eğitim gördü ve 2 bin 251 öğretmen görev yaptı. Bu yılın başında meslek yüksekokullarının sayısı 161’e çıktı.

“Meslek okullarımızı genişletmeye odaklanıyoruz”
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel gençlerin istihdam edilmesi ve kendi kendilerine yetebilmelerini sağlamak amacıyla özel eğitim kolejlerinin yaygınlaştırılmasına büyük önem verdiğini söyledi. Bakan Selçuk’un açıklaması şöyle:
“Bakanlığımız bir yandan mesleki ve teknik ortaöğretimi güçlendirmek istiyor, diğer yandan da bu tecrübe ve bilgi birikimini özel eğitim alanına taşıyarak vatandaşlarımıza sunduğumuz mesleki eğitim olanaklarını artırmak istiyoruz. Geçen yıl belirlediğimiz hedef doğrultusunda 2019 yılında 10 eyalette 151 özel eğitim okulu açma kararı aldık. Ayrıca yıl sonu itibarıyla özel eğitim koleji olmayan okullar da kısa sürede çalışmalarını ve süreçlerini tamamladı. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürecekler, örneğin İstanbul’da 21, Ankara’da 11, Bursa’da 9 özel eğitim okulu kuracağız ve bu okullarımızın sayısını Mahmut Özer’in daha ulaşılabilir hale getireceğiz. Bu süreçte Sayın Bakan Yardımcımıza, Strateji Dairesi Başkanlığımıza ve Özel Eğitim Rehberlik Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.

class = “medyanet-inline-adv”>

İstihdam imkanları da var
Ayrıca özel eğitim meslek okullarındaki öğrencilerin istihdamına ilişkin çalışmalar da yürütüyoruz. Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı da öğrencilerin staj yapmalarına yardımcı olmak ve mezuniyet sonrası iş aramayı teşvik etmek amacıyla araştırmalar yürütmektedir. Mesleki ve teknik eğitim alanının yanı sıra özel eğitim kolejleri alanıyla da güçlü işbirlikleri kuracağız. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızda son aşamaya geldik ve bulgularımızı yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

18 farklı alanda mesleki eğitim
Özel eğitim meslek okullarında 18 alanda mesleki eğitim verilmektedir. Öğrenciler bilgi teknolojisi, ofis yönetimi, el sanatları teknolojisi, gıda teknolojisi, giyim üretim teknolojisi, güzellik ve saç bakım hizmetleri, inşaat teknolojisi, kimya teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri, baskı teknolojisi, metal teknolojisi, mobilya ve iç tasarım ve elektrifikasyon konularında eğitim alırlar. . Araç teknolojisi, seramik ve cam teknolojisi, tarım teknolojisi, tekstil teknolojisi, sıhhi tesisat teknolojisi, iklimlendirme ve yiyecek içecek hizmetleri alanlarında eğitim alarak işe alınacaksınız. Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim okullarındaki meslek atölyelerini engelli öğrencilerin erişimine uygun hale getirmek, uygulamalı eğitim yoluyla öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmek ve gerekli standartlara ulaşmalarını sağlamak amacıyla yeniledi. özel eğitim iyileştirme projesi. Staj öncesi mesleki deneyim. Proje kapsamında şu ana kadar 443 mesleki eğitim merkezinin inşaatı tamamlanarak fiziki altyapının iyileştirilmesi, ekipman ve malzeme eksikliklerinin giderilmesi sağlandı.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *