16 10 yaşında Petrol resmi takımında futbol oynamaya başlayan 58 yaşındaki Nihat Mertor’a, Makine Kimya tarafından iş karşılığında transfer teklif edildi. Liseyi bırakmak zorunda kalan Mertor, Makina Kimya Gazi Fişek fabrikasında işçi olarak çalışmaya başladı. 19 yaşından beri hem futbol oynayan hem de çalışan Meltor, şöyle konuştu: ”1979’da Gazi Fische’nin mekanik kimya bölümüne geçtim. 1981’de askere gittim. 1983’te geri döndüm” dedi. Bir iki yıl daha oynadım ve sonra futbolu bıraktım. 1984 yılında evlendik. “Eşimin altınlarını bozdurup hafta sonu İstanbul’a gidecektim. Geri döndüğümde gömlek satıyordum.” Makine Kimya, onun zevkine göre aldığı tişört ve kazakları verdim. Gazi Fişek’in bir arkadaşına.” dedi. “1989’da halı saha gündemdeydi” diyen Mertor, “İstanbul’da üç, Ankara’da bir halı saha vardı. Kumra’da açalım dedik.’45 Biz de bunu öğrendik. Yaz aylarında Kumra hakkında. Üç yılda hayatım değişti. İflas ettim ve Kumra’daki marketin sahibinden borç aldım.
Mertor, “Ankara’ya geldiğimde yapacak bir iş yoktu” dedi. Ankara’ya döndükten sonra işi olmamasına rağmen oradan aldığı zeytinleri satmaya karar verdi. Ankara Bey tersaneden çıkınca onu kucağında taşıdı ve zeytin satmak için Kızlay’daki bütün dükkanlara gitti.

Dışa aktarma
Mertor, “Yıllar içerisinde iş ve alışveriş merkezleri, global otel zincirleri, inşaat firmaları, hastaneler, askeri kurumlar, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, peyzaj firmaları başta olmak üzere birçok sektörde iş ortaklıkları kurduk” dedi. Ortadoğu, Türkiye Cumhuriyeti ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere Yunanistan, Bulgaristan, Türkmenistan, Cezayir, Umman, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve ABD başta olmak üzere uluslararası alanda rekabet gücü her geçen gün artıyor. Arap Emirlikleri, “Almanya’ya, İtalya’ya da ihracat yapıyoruz” dedi.

“Bana senin bunu yapamayacağın söylendi.”

kendime Pazarlama becerilerine güvenen Meltor, ticari kariyerinde bir dönüm noktası olan prefabrik çöp kutuları üretmeye başladı. Meltor başlangıçta çöp kutuları satmakta zorlansa da daha sonra amacına ulaştı ve küçük bir atölyeden fabrikaya dönüştü. Meltor bu konudaki kendi başarı öyküsünü şöyle anlattı: “Devlet Malzeme Dairesi satın alma müdürü Süha Bey’le tanıştım ve ‘Bu çöp kutularını satamayız’ dedi. Kolunun altında 40.000 numuneyle Süha Bey’e gittim ve bana çöp kutularını gösterdi. saça ihtiyacım vardı. Kovası 1 liraya benimle çalışacağını söyledi. Sözleşme iyi gidince teklif verdi ve bir kuruşa kaldı. Hasanoiran’ın şirketi kaybedince hemen patronumu aradı ve ‘Ben yapabilirim’ dedi. bunu yapma, para kaybediyorum.” “Hey,” diye beni tehdit etti. Patronum bunalıma girerek “Süha Bey sözleşmeyi imzalamam için beni aradı. Ne yapacaksınız?” dedi. ‘Bunu nasıl yapacaksın, başka firma alsın’ diyerek beni ikna etmeye çalıştı ama başaramadı, ben de sözleşme imzalamak zorunda kaldım. Yaptığı işin karşılığında para almadığını söyleyen Mertor, “Murat Çarşı’da küçük bir ofis kiraladım. Yaptığım çöp kutuları benzin istasyonlarında büyük ilgi gördü. Pazarlama işlerim büyüyünce küçük bir dükkan açtım” dedi. dedi. Eşim OSTİM’de. ”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *