Milli Eğitim Bakanlığı okul gün sayısının 180 günden 200 güne çıkarılmasını tartışıyor. Amaç yaz tatilini kısaltıp eğitim-öğretim yılını uzatmak. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Öztürk, şöyle konuştu: “Eğitimin 200 güne uzatılması ya da kısaltılması önemli değil. İçi boş, ezbere dayalı bir eğitim sistemimiz var. Yani çocuklar bilimden uzaklaşıyor.” Sorun şu ki, bilimsel ve laik eğitimi terk eden gerici bir eğitim yaklaşımı var.” dedi.

“Ebeveynler bunu kabul etmemeli.”

Öztürk, bu durumda öğretmenlere daha çok iş düşeceğini belirterek, şöyle konuştu: “Burada asıl mesele velilerdir. Velilerin seçmeli derslerden 200 gün eğitime kadar hiçbir konuyu kabul etmemesi gerekiyor.” Velilerin bu durumu çözmesi gerekiyor. .Şu anda çoğu okulda, özellikle de meslek liselerinde fizik, kimya, matematik dersleri azaltıldı. Din derslerinin sayısının 200 gün, 300.000 gün artmasının bir anlamı yok öncelikle. Bilimsel ve laik bir eğitim sistemi. Evet, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nda (PISA) en alttayız. “En altta olmamızın tek nedeni eğitimimizin boşalmış olması” dedi.

“Öncelikle okulu eğlenceli hale getirin”

Türkiye’de çocukların okula gitmeye zorlandığını belirten Öztürk, şöyle konuştu: “Bakın başka ülkelerde çocuklar okula mutlu gidiyor. Ama bizim ülkemizde bir çocuk okula gittiğinde ‘İyi notlar alacak mıyım?’ diye düşünüyor. “Beş soru daha çözebilir miyim?” Başım belada. Çocukların okulda sevdiği hiçbir şey yok. İşlevsiz bir eğitim sistemi çocukları da etkiliyor. Çocuklar çocukluk ve öğrencilik hayatını yaşayamazlar. Elbette çocukların çalışıp problem çözmeleri gerekiyor ama bizim tamamen buna dayalı bir eğitim sistemimiz var. Çocuklar okula giderken bacakları geriye doğru hareket eder. okulu sevmiyor. Bu sorunu çözmenin yollarını aramalıyız ama eğitim-öğretim yılının uzatılması düşüncesi yanlıştır. “Öncelikle okulları çocuklar için sevimli hale getirmemiz gerekiyor” dedi.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *