Konya’nın en eski okullarından ve Türkiye’nin en iyi yedi okullarından biri olan Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nun yıkılmasına karar verildi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 6 Şubat depreminde hasar gören okul, Konya’da meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremin onarılamayacak düzeye ulaşması üzerine boşaltıldı.

Öğrencilere ne oldu?

Konya Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nda öğrenim gören yaklaşık 1.000 öğrenci Hazım Urşahin Ortaokulu ve Karma Ortaokul’a nakledildi.

Öğrenciler eğitim takviminden etkilenmediler.

Arsa ve binaları Türk Anadolu Vakfı’na ait olan Merkez İmam Hatip Ortaokulu, 1950’li yıllardan bu yana bir eğitim merkezi olmuştur.

Bu okul Konya’nın sayılı okullarından, Türkiye’nin ise en iyi 7 okulundan biridir.

Yapısı itibariyle bu bina tarihi eser niteliği taşımamaktadır.

Yıkılan okulların yerine neler yapılacak:

Yeni okul, arazisi ve binası Türkiye Anadolu Vakfı’na ait olan Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nun yerine inşa edilecek.

Konya Anadolu İmam Hatip’i:

Türkiye’de açılan yedi okuldan biri olan Konya İmam Hatip Okulu, 29 Ekim 1951’de daha önce polis akademisi olarak kullanılan bir binada eğitime başladı.

Eğitim-öğretim, toplam 1.260 öğrenci, 7 yönetici, 111 öğretmen ve 3 destek personeli olmak üzere üç blokta verilmekte olup, geleneksel, bilimsel ve sosyal bilimler projelerini içermektedir. Yabancı Çalışmalar Fakültesi. Anahtar Proje İmam Hatip Ortaokulu.

Toplam 10.000’in üzerinde kitabın bulunduğu 4 kütüphane, robotik kodlama dersleri, fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları, kaligrafi, ışık ve ebru atölyeleri, cep sineması, 2 müzik atölyesi, 5 cami, Açık spor alanı hizmetleri bulunmaktadır.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *