Milli Eğitim Bakanlığı tarihinde bir ilk olarak, Bursa Niljufer İMKB Fen Lisesi’ne bir resim öğretmeni “müdür” olarak atandı. Lise, Türkiye’nin fizik olimpiyat takımına seçilen tek devlet okulu olup, uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır. Fen Lisesi yönetmeliğine göre. Fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi sayısal bilimleri okumayan bir kişi “yönetici” olarak atanamaz.

Türkiye’de 310 fen lisesi bulunmaktadır. Bu liselerde halihazırda 7.965 öğretmen görev yapmaktadır. Şu anda bu liselere Lise Giriş Sınavı’nda (LGS) ilk yüzde 1’lik dilime giren 34 bin 590 öğrenci kabul edildi. Fen lisesi yöneticisi olmak, üç yıl önce bu okullara öğrenci almak kadar zorlu bir süreç ve deneyim gerektiriyordu.

Müdürler de öğrenciler gibi yazılı ve sözlü sınavlara giriyor ve en yüksek puana sahip olanlar atanabiliyordu. Ancak üç yıl önce yapılan yönetmelik değişikliği nedeniyle sınav kaldırıldı. Bu okullar da proje kapsamına alındı. Türkçe sınavlarının %1’inde en zeki çocukların kabul edildiği fen lisesine sayısal uzmanının, sosyal bilimler lisesine ise dilbilimcinin yönetici olarak atanması, MEB Kurumlar Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi hükümlerine tabi olarak özel eğitim uygular. programlar ve projeler. Yürürlükteki hükümlere göre fen lisesi müdürünün matematik, fizik, kimya, biyoloji, görsel sanatlar lisesi müdürünün ise edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe, psikoloji alanlarından olması gerekiyor. fen bilimleri alanından veya yabancı dilden olmak.

Sojucu gazetesi Sultan Akar’ın haberine göre, fen lisesinde yönetmeliğe aykırı yönetici atamaları başladı. Türk Fizik Olimpiyat Takımı’na seçilen tek devlet okulu ve uluslararası yarışmalarda ödül alan Bursa Nilüfer İMKB Fen Lisesi’ne resim öğretmeni Mustafa Ersoy ‘müdür’ olarak atandı. Atama kararının bakan adına İnsan Kaynakları Genel Müdürü Aykut Bar tarafından imzalandığı düşünülüyor.

Atanan müdür: Bakanlığın neden atadığını bilmiyorum.

Oturan Okul Müdürü Mustafa Ersoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: Konuyla ilgili hiçbir bilgim yok. Bir bakan atandı. Beni neden görevlendirdiğini bilmiyorum. ”Şu anda bir toplantım var” dedi.

Öğrenciler ve veliler endişeli

Bursa’daki yüksek üniversite kabul oranı ve geliştirdiği uluslararası ödüllü projeleriyle dikkat çeken Nilüfer, İMKB Fen Lisesi’ndeki üniversite giriş sınavlarındaki yüksek performansıyla da dikkat çekti. Üniversiteye kabul edilen 78 öğrenciden 1’i sınav sonunda Türkiye 6’ncısı olurken, 3’ü ilk 100’e, 12’si ilk 1.000’e, 12’si ise ilk 5.000’e girerek 37 kişi arasında yer aldı. İlk 10.000 öğrenci arasından ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi gibi popüler üniversitelerden tıp öğrencileri Mühendislik Fakültesi’ne kayıt yaptırmak üzere seçildi. Başarı oranlarındaki bu düşüş, hem velileri hem de öğrencileri endişeye sevk etti.

“Dava açacağım.”

Türk Maarif Birliği Bursa Birinci Şube Başkanı Metin Oksüs, “Fen liseleri sayısal ağırlıklı, bilim insanı yetiştiren eğitim kurumları olduğundan, mevzuat gereği bu eğitim kurumunun müdürünün sayısal bilim insanı olması gerekiyor.” dedi. Aynı şekilde bir sanat lisesinin de kendi şubesinin olması yani sanat okulundan bir kişinin müdür olması gerekir. Bir Türk fen lisesinde bir tek sayısal bilimcisi kalmamış ve o kişi de müdür olarak atanmamış mı? Peki bu kişiyi bu kadar özel kılan ne? Bu kişi İlçe Başkan Yardımcısı H. Bir Sen Niljufer’dir. Başka hiçbir işlevi yoktur. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, Bursa Nilüfer i MKB Fen Lisesi’ne bir görsel sanatlar ve resim öğretmeninin müdür olarak atanması ve müdahale etmesi konusunda bizden daha endişeli. Çünkü başarı kaçınılmaz olarak düşer. 33.000 eğitimcinin görev yaptığı Bursa’da bir dijital bilim insanı eğitimci yok diyorsa bu kabul edilemez. “Türk Eğitim Sen olarak hukuki süreci başlattık” dedi.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *