Üç Elle öğretim üyesi, Turkishtime’ın kimya bilimindeki 100 Türk lideri üzerine yaptığı araştırmaya katılıyor

Tarih ve saat: 10 Haziran 2021 16:23

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü’nde öğretim görevlisi ve Turkishtime’da TÜBA baş üyesi profesörüdür. Dr. Adil Denizli öncülüğünde yürütülen Kimya Bilimini Şekillendiren 100 Türkiye Araştırması, kimya alanında nadir ve önde gelen bilim insanlarını bir araya getirdi. Araştırmaya Erciyes Üniversitesi’nden (ERÜ) üç öğretim üyesi katılmıştır.

H-Index değerleri, araştırma alanları, bilime ve insanlığa katkılar, ödüller ve patentlerin de yer aldığı bu çalışma, Profesör ERÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü, öğretim üyesi Dr. Mustafa Soyrak bir numaradır, Profesör. Dr. Şerif Tokalıoğlu 74’üncü sırada yer alıyor ve profesörü Ph.D. Chenol Kartal 78. sırada.

2017 yılında başlatılan Bilim Liderleri araştırma serisi kapsamında. Turkishtime, 2017 yılında “Bilime Yön Veren 100 Türk”, 2018 yılında ise “Tıbba Yön Veren 100 Türk” araştırmasını gerçekleştirdi ve sonuçlarını kitaplaştırarak kamuoyunun bilgisine sundu. Ancak bu yıl devam ettik. “Kimyaya Yön Veren 100 Türk” isimli anketin yer aldığı seri.

Bu yıl hazırlanan araştırma kitabı, beş kimya alanından (organik kimya, inorganik kimya, analitik kimya, fiziksel kimya, biyokimya) Türk bilim insanlarını içeriyor ve dünya çapında tanınan en yüksek H-index değerlerine sahip (Google Akademik veritabanı kullanılarak). Araştırmalarının aldığı alıntılar şu şekilde listelenmiştir:

Orijinal haberlere git

—Haberin sonu—Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *