Oluşturulma tarihi: 17 Kasım 2014 12:50

İstanbul’un en eski eğitim kurumu olan Özel Fener Rum Lisesi ve İlköğretim Okulu, bu yıl 560’ıncı kuruluş yılını kutluyor.

class = “medyanet-inline-adv”>

Fener Patrikhanesi’nin arkasında bulunan okul müdürü Victoria Remopulo, yaptığı açıklamada, Fener Rum Erkek Lisesi mezunu ünlü mimar Dimadis tarafından 1881 yılında inşa edilen mevcut binada 53 öğrencinin yaşadığını söyledi. öğreniyordu. .

Fener Rum Lisesi 560'ıncı yılını kutluyor

Victoria Lemopro, Fener Rum Lisesi ve İlköğretim Okulu Müdürü

Remopro, okulun 560 yıldır kesintisiz eğitim verdiğini vurgulayarak, şu anda kullanımda olan 123 yıllık binanın inşaatı öncesinde okulun farklı alanlardaki binalarda eğitim vermeye devam ettiğini söyledi.

Viktoria Lemopulo, kubbe şeklindeki mimari yapısı ve tarihi özellikleriyle dikkat çeken okulun olası depremlere hazırlık amacıyla sismik olarak inşa edildiğini ve bu nedenle şu ana kadar yaşanan depremlerden etkilenmediğine dikkat çekti.

class = “medyanet-inline-adv”>

Kırmızı tuğlalar Marsilya’dan getirildi.
Sayın Remopro, Fransa’dan getirilen kırmızı tuğlalarla inşa edildiği için halk arasında “Kırmızı Okul” olarak anılan okul hakkında şu bilgileri verdi.

“Kırmızı kiremitler Marsilya’dan geldi. Bu çiniler artık okullarda süs eşyası gibi. Hava şartlarına ve diğer her şeye dayanacak şekilde üretildiğinden uzun yıllar dayanıyor.”

Remopro, okulun doğalgaz ve yangın söndürme ekipmanlarının bakımının her yıl yapıldığını ve yaklaşık 15 yıl önce yenilendiğini söyledi.

Fener Rum Lisesi 560'ıncı yılını kutluyor

“Her sabah okulu görmeye geliyorum.”
Remopro, sözlerini şöyle sürdürdü, vakıftan elde edilen gelirle eğitimin devam ettiği okulda 26 yıldır görev yaptığını kaydetti.

“26 yıldır bu okulda çalışıyorum. Her sabah okula geldiğimde okula bakıyorum, çıkınca tekrar okula bakıyorum. Hiç yorulmuyorum. Bunu her gün tekrarlıyorum. Okula bakıyorum “Her sabah onu seviyorum. ”

Viktoriya Remopulo, okulun ilk kadın müdürü olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ”Yıldız Kimya Bölümü’nden mezun oldum. 18 yıldır kimya öğretmenliği yapıyorum. Bu yıl müdür olarak 8’inci yılım olacak. Bu okulun müdürü olarak 560 yıllık bu okulun ilk kadın müdürü olduğum için çok mutluyum.”

Remopro, Rum azınlıkların sayısının azalması nedeniyle okullardaki öğrenci sayısının da azaldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Öğrenci sayımız biraz az. Sayımızın az olmasının nedeni azınlık olmamızdan kaynaklanıyor. Öğrencilerimiz İstanbul’un Büyükada, Boaz, Kurtuluş gibi farklı semtlerinden geliyor. Toplamda 53 öğrencimiz var. ortaokul ve lise.”Öğrencilerimiz diğer Türk okulları gibi dört yılını ortaokulda, dört yılını da lisede geçirmekte ve diledikleri okula kayıt yaptırabilmektedirler. Sınıflarımızda 6 ila 11 öğrenci bulunmaktadır. Derslerimde Türk edebiyatı öğrettiğim kadar Yunanca dersi veriyorum. ”

Fener Rum Lisesi 560'ıncı yılını kutluyor

Özel Fener Rum Lisesi’nin Tarihçesi
1454 yılında İstanbul’un fethinden bir yıl sonra Fatih Sultan Mehmet, Rum halkına tanınan haklara ek olarak okulun “Fener Rum Mektebi Kebili” adı altında eğitime devam etmesine izin verdi.

Fener ilçesinin Tevkii Kafer mevkiinde bulunan mevcut okul binası, 1881 yılında zengin Rumların bağışlarıyla mimar Kostandin Dimadis tarafından yaptırılmıştır. Adı zaman zaman değişse de yine Fennell bölgesinde bulunan okul, bugün kullanımda olan büyük binanın inşasına kadar 560 yıl boyunca kesintisiz eğitim verdi.

1804’te Kulceşme’ye taşınan okul, 1850’de Fener mahallesine dönerek Patrikhane’nin karşısındaki binada eğitime devam etti.

17. ve 18. yüzyıllarda okulun felsefe bölümü “Akademi” unvanını almıştır. 1904’ten 1919’a kadar faaliyet gösteren “Muallim Mektebi” sektörünün mezunları Osmanlı topraklarında öğretmenlik yapabiliyordu. Mezunlar Osmanlı saraylarında tercüman oluyor, hatta devlet kurumlarında üst düzey görevlerde bulunabiliyorlar. Patrik III. Ioachim döneminde okulun üniversiteye dönüştürülmesi planlanmış ancak sonuç alınamamıştır. 19. yüzyılda kısa bir süre için okulda bir tıp bölümü de kuruldu.

Pek çok Rum reis ve despot, Osmanlı saraylarının ve görkemli kapılarının tercümanları, Eflak ve Moldavya’nın çoğu valiliği bu okulda yetişmişti.

Okulun tavan ve duvarlarında sevdiklerinin portreleri yer alırken, iç mekanlarda dekorasyonlar dikkat çekiyor.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *