Aziz Sankar kimdir?

Halen North Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Biyofizik Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak görev yapan Aziz Sankar, 1946 yılında Mardin’in Saveur ilçesinde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Saveur ve Mardin’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Saveur’da iki yıl doktor olarak çalıştı.

Kanserle mücadelede DNA onarımı

Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve doktorasını Dallas’taki Texas Üniversitesi’nde tamamladı. 1977 yılında DNA onarımı üzerine moleküler biyoloji alanında doktorasını aldı. Doçentlik tezini Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı üzerine yazdı. 1982 yılında UNC-Chapel Hill’de biyokimya ve biyofizik okudu. Burada DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve “biyolojik saat” üzerine çalıştı.

Nobel Kimya Ödülü’nü üç bilim adamı kazandı. Bu isimler arasında Prof. Dr. Aziz Sankar da katıldı. Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan diğer kişiler İsveç’ten Tomas Lindahl ve ABD’den Paul L. Modric’ti. Sankar, Orhan Pamuk’tan sonra Nobel alan ikinci Türk oldu.

Binlerce makalesine atıf yapıldı

Yayınlanmış 300’e yakın makalesi ve 33 kitabı bulunmaktadır. Makaleleri binlerce bilimsel yayında alıntılanmıştır. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi ve Türkiye Bilimler Akademisi üyesi.

Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümünde öğretim görevlisi olan Gwen Boles Sanker ile evlidir. Kendisi ve eşi Carolina Türkiye Evi’ni kurdu.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *