GEBKİM Anadolu Mesleki ve Teknik Lisesi (MTAL), Kocaeli Gebze Kimya Meslek Kuruluşu Sanayi Bölgesi (GEBKİM OSB) Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı tarafından 2018 yılında açılmıştır ve 13 laboratuvara sahip olup öğrencilere kimya sektöründe istihdam garantisi vermektedir.

Sanayi kenti Kocaeli’de kimya sektöründe faaliyet gösteren firmalar ihracatta ön sıralarda yer alıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre kimya sektörü, kentin dokuz aylık ihracatında 3 milyon 145 milyon 119 bin dolar ile ikinci sırada yer aldı.

GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, kimya sektöründe üretim yapan firmaların bulunduğu GEBKİM OSB Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı tarafından 2018 yılında Dilovas ilçesinde faaliyete başlamıştır.

Lise, 8 kimya odası, 4 endüstriyel otomasyon odası, 1 bilgisayar laboratuvarı, tesise bağlı üretim tesisleri ve kalite kontrol birimleri, atölyeler, konferans salonu, 10.000 kitap kapasiteli kütüphane, kafeterya, dans ve resim odasını ücretsiz olarak sunuyoruz. İngilizce eğitimi için özel olarak tasarlanmış “İngilizce” Sokaklarımızdaki atölyelerimizde ilçe dışından gelen öğrencilere servis, yiyecek ve giyecek yardımı ve diğer olanaklar sunulmaktadır.

Araştırma ve geliştirme merkezi ilan edilen ve 1.180 metrekarelik alanda pilot üretim tesisi kuran okul, öğrencilerinin geçtiğimiz ay 150 ton temizlik ürünü ürettiğini gördü.

GEBKİM ayrıca öğrencilerin Erasmus sertifika sözleşmesi imzalayarak yurt dışında staj yapmalarına da olanak sağlamaktadır.

İşadamları liselere destek olmaya devam edecek ancak iş hayatında mezunlara öncelik verilecek. İşadamları, kimya altyapısına sahip, teknoloji entegreli eğitime sahip, nitelikli lise öğrencilerinin mezun olmasını “dört gözle bekliyor”.

“Eğitimli insanlara ihtiyacımız var”

GEBKİM OSB ile GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı Başkanı Vefa İbrahim Çözüm, AA muhabirine, Kocaeli ve yakın bölgelerde kimya sektöründe faaliyet gösteren, araştırma enstitüleri kuran ve yatırım yapan firmaların bulunduğunu söyledi. okulda.

Öğrencilere ücretsiz servis, yiyecek ve giyecek yardımı sağladıklarını söyleyen Nakit, GEBKİM OSB iş adamlarının da bu girişimi sahiplendiğini vurguladı.

GEBKİM OSB iş adamlarının staj, saha gezisi gibi faaliyetler gerçekleştirerek öğrencilerin sanayiye adaptasyonuna katkı sağladıklarını söyleyen Arashi, şöyle konuştu: “Türkiye’de gelişen ve yeni gelişen kimya sektörünün okullarda aşı kampanyasına katkıda bulunuyoruz. Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan gibi ülkelerden yatırım yapılıyor çünkü ara eleman olmadan bilgi eksikliği yaşanacak, “Bilgiyi aktaracak bu kültürde yetişmiş insanlara ihtiyacımız var” dedi.

“Üyelerimiz onların işlerini yaparken görmek istiyor.”

Nakit, GEBKİM OSB’de teknoloji geliştirme merkezi kurmaya başladıklarını, okuldaki öğrencilerin bu merkezde hem staj olarak hem de yaz aylarında çalışmasını hedeflediklerini söyledi.

“Burada okuyan arkadaşlarımızı okuldan ayrıldıktan sonra mutlaka GEBKİM ailesi içinde veya kimya sektöründe en iyi yerlere yerleştireceğiz.” diyen Arashi, bölümde çalışan ara elemanların yaklaşık yüzde 70’inin meslek lisesi kimya mezunu olduğunu söyledi. Bölüm mezunu olmadığını söyledi.

Geçici personel bulmanın zor olduğunu kaydeden Nakit, şöyle konuştu:

“COVID-19 döneminde temel kimyasallara girmemiz gerektiğini fark ettik. GEBKİM olarak Türkiye’de üretilmeyen veya üretim hacmi düşük olan bazı bölgelerimiz var. Bu yüzden bana da yer olduğuna inanıyorum. ”Bu okuldan mezun olan arkadaşlarımın üniversiteden mezun olanlardan daha iyi şartlarda iş bulabileceği bir yer. Hem benim hem de bu okuldan mezun olanların sabırsızlıkla beklediği bir yer. Mezunlarımız bizimle başlayan arkadaşlarımızdır. Öncelikle üyelerimizin bu okulda canla başla çalıştıklarını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. ”

“Pilot üretim tesisimiz içerisinde alana uygun ara eleman yetiştirmek amacıyla bir alan oluşturduk.”

GEBKİM Anadolu Mesleki Teknik Lisesi Müdürü Hakan Çelik, kimya sektörünün istihdam ihtiyacını karşılamak için öğrenci yetiştirdiklerini ve öğrencilerin yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

Çelik, okulun dönüşümü için yaklaşık 15 milyon lira harcandığını, firmalarla yapılan protokoller doğrultusunda pilot üretim tesisi içerisinde bu alana uygun ara eleman yetiştirmek üzere ayrı bir alan oluşturulduğunu söyledi.

Çelik, kimya sektöründe ara eleman ihtiyacını anlamak için şirketler ve okullar arasında araştırma yaptığını, öğretmenlerin fabrikalarda süreçlerin işleyişini öğrendiğini söyledi.

Daha sonra bu öğrendiklerini öğrencilerine aktardığını anlatan Çelik, “Bu alan büyüyor ve büyümeye devam edecek. Dünyada ve Türkiye’de kimya sektörü giderek güçleniyor.” diye konuştu. Bizim asıl amacımız yetişmek.” Şöyle ekledi: “Öğrencilerimizi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yetiştiriyoruz ve onlar da bizden bunu açıkça istiyorlar. Biz öğrencilerimizin üniversitede okurken ilerlemelerini istiyoruz.” Bu alanda da. ” değerlendirmesinde şunları söyledi.

Anadolu Ajansı internet sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler özetlenerek yayınlanıyor. Abonelik bilgileri için lütfen bizimle iletişime geçin.





Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *