Okulu fabrikaya çevirerek 10 günde 150 ton hijyen solüsyonu ürettiler

Bu okul birçok eyaletteki sanitasyon çözümlerine olan ihtiyacı karşıladı.

Afyonkarahisar – Afyonkarahisar Gazi Anadolu Mesleki Teknik Lisesi Kimya Bölümü öğretmenleri ve öğrencileri, koronavirüs vakalarının ortaya çıktığı ilk günden bu yana ellerinden gelen her şeyi yapan kurumlar arasında yer alarak, 10 günde yaklaşık 150 ton vaka topladılar. Okulda hijyenik sıvı üretildi. Fabrikaya dönüştü.

Afyonkarahisar Gazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü öğretmenleri ve öğrencileri, koronavirüs tedbirleri kapsamında kurumların, okulların ve belediyelerin ihtiyaç duyduğu dezenfektanları üretmeye başlayarak, okulu gece gündüz fabrikaya dönüştürdü. Gazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Ticaret Odaları ve Borsalar Birliği ile TOBB ETÜ arasında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü çerçevesinde Afyonkarahisar’da pilot okul olarak kararlaştırıldı. öğrenciler. Korona virüse karşı önlemler kapsamında kamu kurumlarına 10 gün içerisinde toplu hijyen çözümleri sağlanması. Türkiye genelinde bu kapsamda belirlenen 44 okuldan biri olan Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, başarılarından dolayı büyük beğeni topladı.

Bu okul birçok eyaletteki sanitasyon çözümlerine olan ihtiyacı karşıladı.

Bu bağlamda Afyonkarahisar Kantonu ve İlçe Devlet Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir Kanton ve İlçe Devlet Eğitim Müdürlüğü, Muğla Kantonu ve İlçe Devlet Eğitim Müdürlüğü, Uşak Kantonu ve İlçe Devlet Eğitim Müdürlüğü, Kırkkale vb. kamu kurumları ve belediyeler sıhhi çözümler talep etmektedir. karşılandı. . Okulun 10 günde hijyenik sıvı üretimi 150 tona yaklaştı. Bu ürünün dışında il içi ve dışından talep gören 15 ton sıvı el temizleyicisi, 5 ton yüzey temizleyicisi ve 9 ton çamaşır suyu üretimi de devam ediyor.

“Okulda dört öğretmen ve 25 öğrenci sırayla çalışmayı yaratıyor.”

Afyonkarahisar Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Bölüm Başkanı Nurkan Ergenekon, okulda 4 öğretmen ve 25 öğrencinin dönüşümlü olarak görev yaptığını söyledi. Ergenekon, “Okulumuz şu anda Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgede belirtilen yüzde 5’lik sodyum hipoklorit çözeltisi üretiyor. Ayrıca çözelti de üretiyoruz.” Bu solüsyon 1:49 oranında su ile karıştırılarak kamu binalarının dezenfekte edilmesinde kullanılır. “Dört öğretmenimiz aralıksız çalışıyor, 25 öğrencimiz izinli ve üretmeye devam ediyor” dedi.

“Kimya teknolojisi öğrencileri üretimin her aşamasında.”

Ergenekon, kimya teknolojisi alanında üretimin her aşamasında öğrencilerle çalıştıklarını sözlerine ekleyerek, şöyle konuştu: ”Şu ana kadar ağırlıklı olarak Afyonkarahisar’daki tüm il merkezleri ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile çalıştık. Bunun dışında Eskişehir, Uşak ve Muğla’nın bölge merkezlerine de teslimat yapıyoruz. ”Şehir merkezleri ve ilçelere de çözüm sağlıyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Anadolu Lisesi Afyon Genel HaberlerSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *