Güvenlik, altyapı ve ekonomik sorunlarımız var. ‘Kongo Demokratik Cumhuriyeti’Başkent Kinşasa’da bulunan okul, Türkiye’nin çabaları sonucunda Ağustos 2018’de Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından devralındı.

Örgütün kendi emellerine kılıf olarak kullandığı okul, altyapısı ve teknolojisi yenilendikten sonra yeniden Kongo halkının kullanımına açıldı.

FETÖ döneminde 300’e yakın öğrencisi olan okul şu anda hizmete açıldı. 669 öğrencisiyle Kongolu ailelerin eğitim için ilk tercih ettiği okullardan biridir.

Yaklaşık 6 dönüm arazi üzerine kurulu okulda 37 derslik, spor kompleksi, bahçe, kafeterya ve çeşitli sosyal aktivite alanları bulunuyor.

Okulda fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar ve dil laboratuvarları bulunmakta olup, teorik bilgilerin yanı sıra pratik olanaklar da sağlanmaktadır.

Anaokulundan itibaren öğrenci kabul ediyoruz ve ilk ve orta öğretim dahil toplam 15 yıl eğitim veriyoruz.

Maarif Okulu, 2019 yılından bu yana ülkenin önemli sınavlarından biri olan Ortaokul Bitirme Sınavı’nda (Examen d’Etat) matematik ve fizikte bölge birincisi olarak ülke yönetiminin ve kamuoyunun dikkatini çekiyor. Tüm öğrencilere eğitim ve öğretimde başarılar.

Kongolu çocuklara Türkçe eğitimi

Eğitim dili Fransızca olan okullarda yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizce öğretilmektedir. Okulda toplam 33 derslikte haftada iki saat Türkçe eğitimi verilmektedir.

Anaokulunda Türkçe eğitimine başlayan çocuklar, Türkçe şarkılar söyleyebiliyor, kitap okuyabiliyor.

Okul, altısı Türkiye’den olmak üzere 104 kişiye istihdam sağlıyor ve ülke çapında müzik, sanat, spor ve aktivite kulüpleriyle tanınıyor.

Okul, belirli dönemlerde öğrencilerini Türkiye’deki kamplara göndererek öğrencilere Türkiye’nin tarihi ve kültürel yerlerini tanıma fırsatı sunuyor.

Okul, hizmetlerini sürdürmek için kendi ekonomik kaynaklarından yararlanmaktadır ve Kongo halkının en önemli eğitim önceliklerinden biridir.

“Kendi kendine yeterlilik”

Türkiye Maarif Vakfı Ülke Müdürü Sayın Mustafa Doğan, eğitim ve öğretim faaliyetlerine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulun FETÖ’den devralındığında atıl durumda olduğunu, gerekli tadilatların yapılmasının ardından okulun hizmete açıldığını belirtti. Eyleme geri döndüğünü söyledi.

Doğan, okulun kendi öz kaynakları ve aldığı öğrenim ücretleri ile kendi kendine yetebildiğini ve Türkiye Cumhuriyeti bütçesine herhangi bir yük getirmeyeceğini söyledi.

Doan, okul mezunlarının temel Türkçe bilgisine sahip olduğunu ve öğrencilerin Türkiye’de sorunsuz bir şekilde yaşamaya devam edebileceklerini vurgulayarak, Kongoluların da yüksek öğrenim için Türkiye’yi tercih ettiğini belirtti.

Doan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde pek tanınmayan satrancın, Türkiye Maarif Vakfı Satranç Kulübü sayesinde başkentte popüler hale geldiğine dikkat çekti.

Anadolu Ajansı internet sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler özetlenerek yayınlanıyor. Abonelik bilgileri için lütfen bizimle iletişime geçin.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *